Kripto HaberleriHaberlerSolana (SOL) Ağında Büyük Yavaşlama Yaşanıyor: Neler Oluyor?

Solana (SOL) Ağında Büyük Yavaşlama Yaşanıyor: Neler Oluyor?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Solana (SOL) altcoin ağı, Cumartesi sabahı erken saatlerde kullanıcıların işlem yapma kabiliyetini kısıtlayan bir fork olayı yaşadı.

Normalde Saniyede 5.000 İşlem Yapan Solana Ağının Hızı Saniyede 93’e Düştü

Solana Explorer’a göre, ağ Türkiye saati ile 10:00 civarında saniyede yaklaşık 93 işlem gerçekleştiriyordu ve bu rakam 15 dakika önce ağın 5000 TPS civarındaki hızının oldukça altındaydı. Bu kadar düşük işlem hacmi, Solana kullanıcılarının alım satımdan varlık transferine kadar her türlü zincir içi faaliyeti etkin bir şekilde gerçekleştirmesini engelledi.

İki validatör operatörünün CoinDesk’e yaptığı açıklamaya göre, “uzun forking olayına” neyin neden olduğu henüz netlik kazanmadı. Bir staking hizmeti işleten SolBlaze takma adlı yetkili, validatör operatörleri ve Solana Vakfı ile Solana Labs temsilcilerinin bir yanıt oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

İlgili Haber
Analist "İlk Çeyrek İçin Boğa Momentumu Bitti" Dedi, Yıl Sonu İçin Bitcoin Fiyat Tahminini Açıkladı!

SolBlaze, Discord’daki bir mesajında “Açık olmak gerekirse, Solana ağı hala blokları onaylıyor, ancak doğrulayıcılar, forklamanın temel nedeni belirlenene kadar bunu yapmak için belleklerinin tükenmesi riskiyle karşı karşıya” dedi.

Koordinasyon amacıyla kurulan bir Discord kanalında, validatörler ve Solana mühendisleri, potansiyel bir ağ yeniden başlatma veya yazılım sürüm düşürme de dahil olmak üzere bir dizi seçeneği tartışıyorlardı. Bu yazının yazıldığı anlarda SOL geliştiricileri herhangi bir çözüm üzerinde uzlaşamamıştı.

Bununla birlikte SOL ağında geçmiş dönemde de çok sayıda ağ durdurulması yaşandığı hatırlanabilir. Ancak uzun bir süredir bu tür bir olay görülmemişti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları