Kripto HaberleriHaberlerSolana (SOL) Ağında Neler Oluyor: Saldırı Sonrası Bir Kesinti Daha Yaşandı!

Solana (SOL) Ağında Neler Oluyor: Saldırı Sonrası Bir Kesinti Daha Yaşandı!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Solana (SOL) ağına çok büyük miktarlarda veri akışı olması ve doğrulayıcıların konsensüs dışı kalmasıyla birlikte SOL ağında blok üretimi 7 saat kesintiye uğradı.

Bot Hesaplar Solana Ağındaki Candy Machine Platformuna Akın Etti

Solana Vakfı’nın yaptığı açıklamaya göre bot hesaplar popüler bir NFT minting aracı olan Candy Machine’e hücum etti ve eşi benzeri görülmemiş bir trafik oluşturdu.

SOL ağı üzerinde saniye başına 4 milyon işlem isteği ve 100 gigabayt veri akışı gözlenmesiyle birlikte bir rekor kırıldı.

Nedeni henüz bilinmeyen bir şekilde, bot hesapların bu hücumu, ağ doğrulayıcılarının konsensüs dışı kalmasına neden oldu.

Blok üretiminin imkansız hale gelmesiyle birlikte Solana ağı kesintiye uğradı. Bunun ardından organize olan SOL doğrulayıcıları 131973970 slotunda bir yeniden başlatma işlemi gerçekleştirdi.

SOL Kurucusunun Saldırı Sırasında Görevinin Başında Olmaması Tepki Çekti

Olay sırasında seyahat halinde olduğunu söyleyen SOL kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, mainnet’in geri dönmesindeki rolleri nedeniyle doğrulayıcı topluluğuna teşekkür etti. Yakovenko, bu olaylar sırasında görevinin başında olmadığı için Twitter kullanıcıları tarafından eleştiri aldı.

Eylül ayında yaşanan 17 saatlik kesintinin aksine bu son kesinti sırasında doğrulayıcılar yeni ve iyileştirilmiş bir kod ile devam etmek yerine basitçe ağı 7 saat öncesinden yeniden başlattı.

Ağın yeniden başlatılmasına hazırlanılırken doğrulayıcılar Candy Machine işlemlerine geçici bir engel uygulayıp uygulayamayacaklarını düşündüler. Bazı doğrulayıcılar bunun bir tür sansür anlamına geleceğini ifade etti.

Candy Machine Platformunun Yeniden Saldırıya Uğramaması İçin Tedbirler Alındı

Bununla birlikte SOL ekosisteminin diğer parçaları da kısa bir süre sonra yardıma koştu. SOL NFT altyapısının kilit görevlilerinden olan ve Candy Machine ile de bağlantılı Metaplex, attığı Tweet’inde aşırı trafiği engellemek için platformda 0.01 SOL’lük bir ‘bot cezası’ uygulayacaklarını söyledi.

Buna ek olarak SOL ekosisteminde bulunan Phantom cüzdanı ve merkeziyetsiz borsa Mango Markets gibi hizmetler de RPC node’larının yeniden aktive olmasının ardından toparlanmakta zorlandı.

Kesintiyle birlikte Solana fiyatında da ani bir düşüş yaşandı. SOL tokeni gün içerisinde 81.91 dolara kadar geriledi. Bu yazının yazıldığı anlarda ise SOL toparlanarak 88.96 dolardan işlem görüyor.

*Yatırım tavsiye değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları