Kripto HaberleriBitcoinSon Dakika: ABD'de Enflasyon Verileri Açıklandı, İşte Bitcoin'in (BTC) İlk Tepkileri!

Son Dakika: ABD’de Enflasyon Verileri Açıklandı, İşte Bitcoin’in (BTC) İlk Tepkileri!

Takip et

Bitcoin ve kripto para yatırımcıları tarafından da takip edilen ABD enflasyon verisi açıklandı.

ABD’de TÜFE %8.5 olarak gerçekleşti, tahmin %8.7 idi.

Gece saatlerinde 22.600 dolara kadar iğne atan Bitcoin, son verilere yükselerek cevap verdi:

Bitcoin fiyatının enflasyon verilerine verdiği tepkiyi gösteren grafik.

Enflasyonun beklenin altında açıklanması riskli piyasalarda yükselişi beraberinde getirdi. Özellikle enflasyon verilerine göre faiz artırım rakamlarını belirleyeceğini ifade eden FED, beklentinin altında açıklanan enflasyon verisi ile daha ılımlı faiz artırımlarını tercih edebilir.

ABD Enflasyon Verilerinde Beklenti Yıllık Bazda Yüzde 8.7’ydi

FED’in daha agresif faiz artışlarına yönelik iştahına dair ipuçları verebilecek ABD enflasyon verileri öncesinde dolar düşüşe geçerken, hisse senetleri ve tahviller Çarşamba günü sabit kalmıştı.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporu TSİ 15:30’da açıklandı. Peki beklentiler ne yöndeydi…

Reuters anketine katılan ekonomistler, TÜFE’nin yıllık bazda %8.7 ile Fed’in hedefi olan %2’nin çok üzerinde ancak geçen ayki %9.1’den daha düşük olmasını bekliyordu.

Dow Jones’un tahminlerine göre ise, “ekonomistler Temmuz ayı tüketici fiyat endeksinin Haziran ayındaki %1.3’ten %0.2’ye düşmesini bekliyor. Temmuz ayında yıllık tüketici enflasyonu hızının Haziran ayındaki %9.1’lik artışa kıyasla bir miktar yavaşlayarak %8.7’ye gerilemesi bekleniyor.” denilmişti.

Invesco’da Japonya dışı Asya Pasifik küresel piyasa stratejisti olan David Chao, enflasyon verisi öncesinde yaptığı açıklamasında, “Henüz ayı piyasası ormanından geçtiğimizi düşünmüyorum – resesyon riskleri beliriyor ve Fed’in agresif kemer sıkma politikasını bitirdiğini düşünmüyorum” dedi ve ekledi:

“Piyasaların bu değişkenleri tam olarak dikkate aldığını düşünmüyorum. Bu haftaki enflasyon verileri, Fed’in yakın vadeli politika görünümüne ilişkin bize kesinlikle daha fazla netlik kazandıracak.”

Enflasyonun açıklamasıyla beraber bir sonraki FED toplantısında 50 baz puanlık artış ihtimali yüzde 42 olurken 75 baz puanlık artış ihtimali yüzde 58 oldu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları