Kripto Para

Son Dakika! Faiz Artırımı Sonrası FED Başkanı Jerome Powell’dan Kritik Açıklamalar Geldi!

0.25 puanlık faiz artırımı sonrası FED başkanı Jerome Powell'dan son derece önemli piyasa açıklamaları geldi.

FED’in 2018 yılından bu yana ilk kez faiz artırımına gitmesinin ardından FED başkanı Jerome Powell’dan son dakika açıklamaları geldi.

FED, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve koronavirüs krizi nedeniyle ABD’deki enflasyonun artması sonucunda 0.25 puan faiz artışı gerçekleştirmişti.

“Jerome Powell: 2022 Yılında Faizler 1.75 Seviyesine Yükselecek”

Artış kararının ardından konuşan Jerome Powell, 2022 yılında 7 faiz artışı daha gerçekleştirerek faizlerin 1.75’e yükseleceğini tahmin ettiğini söyledi.

İlgili Haber
Son Dakika! FED Faiz Kararını Açıkladı Bitcoin, Altın ve Dolarda Son Durum Ne?

Buna ek olarak Powell planlarında 2023 yılında faizlerin %2.5 civarına kadar yükseleceğini bekliyor. Powell’ın açıklamalarına göre 2024 yılında faiz oranlarında yatay bir seyir izlenmesi, 2025 yılında ise faiz indirimlerine başlanması hedefleniyor.

Powell, mevcut durumda faiz artışlarının devam etmesinin gerektiğini belirtti. Powell ayrıca ABD ekonomisinin çok güçlü olduğunu ve FOMC üyeleri bilanço küçültmek istediğini söyledi.

“Enflasyon Seviyesi 2023’te Düşüşe Geçecek”

FED başkanı buna ek olarak şu an için enflasyonun hedeflerin çok üzerinde kaldığını ifade etti.

Powell, ABD’deki enflasyonun hedefledikleri seviyelere gelmesinin beklenenden uzun süreceğini açıkladı.

Powell ayrıca, Ukrayna savaşı başlamamış olsaydı ülkedeki enflasyonun 2022 yılının ilk çeyreği sonunda zirve yapacağını düşündüklerini ancak özellikle petrol fiyatlarının yükselişi ile birlikte bu yıl enflasyonun halen yüksek kalacağını, keskin düşüşlerin önümüzdeki yıl yaşanacağını belirtti.

Ukrayna’da yaşanan savaşın ekonomik etkileri hakkında da konuşan Powell, Ukrayna savaşının ABD ekonomisi üzerindeki etkileri son derece belirsiz olduğunu söyledi.

Powell’ın konuşmasının bitmesi ve soru cevap bölümüne geçilmesinin ardından ABD borsaları yeniden yeşillendi. Bitcoin yeniden 40.000$ sınırına yükseldi.

Sonraki toplantılarda önden yüklemeli faiz artışı yapacak mısınız sorusuna Powell “Bilmiyorum. Buna ben tek başıma karar vermiyorum.” cevabını verdi.

Konuşmanın ilerlemesiyle birlikte Nasdaq gün içi kazançları yeniden %2’nin üzerine çıktı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

FED toplantısı sonrasında piyasa yukarı çıkınca Bitay Borsasındaki tüm kriptolardan kar aldım şimdi piyasanın tekrar al vermesini bekliyorum.


Başa dön tuşu