Ana SayfaBitcoinSon Dakika! FED Faiz Kararını Açıkladı: İşte Bitcoin ve Altcoinlerin İlk Tepkisi!

Son Dakika! FED Faiz Kararını Açıkladı: İşte Bitcoin ve Altcoinlerin İlk Tepkisi!

Takip et

FED faizi 75 baz puan artırdı. Bitcoin gelişmeye ilk etapta yükselerek tepki verdi.

FED’in 75 baz puan faiz artırımı ile birlikte BTC’nin fiyat hareketi.

Türkiye saati ile 20:59’da 21.625 dolardan işlem gören Bitcoin (BTC), karar ile birlikte ani bir yükseliş gerçekleştirdi ve 22.000 doların üstüne çıktı.

İlgili Haber
FED'in Faiz Kararı Öncesi Bitcoin'de Son Durum Ne? Analistler Değerlendirdi!

FED Haziran Ayında 75 Baz Puanlık Bir Artış Yapmıştı

FED enflasyona karşı savaşını hızlandırıyor. Bu da ABD’de aileler ve işletmeler için borçlanma maliyetlerinin keskin bir şekilde yükselmesi anlamına geliyor.

ABD Merkez Bankası son olarak Haziran ayında gösterge faiz oranını 75 baz puan arttırarak 1994’ten bu yana tek seferde yaptığı en büyük artışı gerçekleştirmiş oldu.

Bu artış, Fed’in Mayıs ayında faiz oranını 22 yılın en büyük artışı olan 50 baz puan artırma kararının ardından gelmişti.

FED’in bugünkü duyurusundaki faiz artırım oranı beklentisi ise yine 75 baz puandı.

Yüksek enflasyon muhtemelen FED’i önümüzdeki aylarda faiz oranlarını birkaç kez daha artırmaya zorlayabilir. Hatta FED yetkilileri enflasyonu düşürmek amacıyla daha büyük faiz artışlarına da başvurabilir.

Amerikalılar bu politika değişikliğini ilk olarak daha yüksek borçlanma maliyetleri ile tecrübe edecekler: Artık mortgage ya da araba kredisi almak ABD delicesine ucuz değil.

ABD’de FED, faiz oranlarını yükselterek ya da düşürerek ekonomiyi hızlandırır ya da yavaşlatır.

Pandemi patlak verdiğinde kurum, hane halklarının ve işletmelerin harcamalarını teşvik etmek amacıyla borçlanmayı neredeyse ücretsiz hale getirmişti. ABD merkez bankası, Covid’in tahrip ettiği ekonomisini daha da canlandırmak için niceliksel genişleme olarak bilinen bir program aracılığıyla trilyonlarca dolar da basmıştı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları