coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinSon Dakika: FED Merakla Beklenen Faiz Kararını Açıkladı! İşte Bitcoin'in İlk Tepkisi!

Son Dakika: FED Merakla Beklenen Faiz Kararını Açıkladı! İşte Bitcoin’in İlk Tepkisi!

ABD Merkez Bankası FED, uzun bir süredir merakla beklenen son faiz kararını nihayet yatırımcılar ile paylaştı.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

FED haftalardır beklenen faiz kararını nihayet paylaştı.

FED faizleri 25 baz puan artırdı. Beklenti 25 baz puan.

Faiz kararının ardından Bitcoin (BTC) fiyatının ilk tepkisi şu şekilde:

İlgili Haber  FED Başkanı Powell Bu Mesajı Vermezse, Bitcoin'deki Ralli Bitebilir!

ABD faiz oranı vadeli işlemleri Haziran, Temmuz toplantısında bir duraklamayı fiyatlıyor.

FED: Planlandığı gibi bilançoyu küçültmeye devam edeceğiz. İstihdam artışları güçlü ve enflasyon yüksek seyretmeye devam ediyor. Sıkılaşan kredi koşullarının ekonomi, işe alımlar ve enflasyon üzerinde baskı yaratması muhtemel.

FED, kararın oybirliğiyle alındığını açıkladı.FED bankacılık sistemimizin sağlam ve dirençli olduğunu tekrarladı.

FED’in Faiz Kararı Kritik Önem Taşıyordu

Enflasyon ve ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda FED’in bugün son faiz kararını açıkladı.

FED, enflasyonu kontrol altında tutmak ve ekonominin aşırı ısınmasını önlemek amacıyla geçen yıldan bu yana faiz oranlarını istikrarlı bir şekilde artırıyor. Ancak bazı analistler FED’in çok fazla ve çok hızlı sıkılaştırmaya giderek resesyon riskini artırabileceği uyarısında bulunuyor.

FED’in tüketiciler ve işletmeler için borçlanma maliyetlerini etkileyen gösterge faiz oranı %4.75 ila %5 aralığındaydı. Çoğu ekonomist Fed’in bu oranı çeyrek puan daha artırarak %5 ila %5.25 aralığına yükseltmesini bekliyordu. Bu, FED’in art arda 10. faiz artışı ve 2007’den bu yana en yüksek seviye oldu.

FED’in faiz artışları, fiyat istikrarını ve azami istihdamı koruma şeklindeki ikili amacı doğrultusunda gerçekleştiriliyor. FED yıllık %2’lik bir enflasyon oranı hedefliyor, ancak enflasyon aylardır bu seviyenin oldukça üzerinde seyrediyor.

FED, enflasyondaki artışın büyük kısmının tedarik zincirindeki aksaklıklar, bastırılmış talep ve geçen yılki pandemi kaynaklı fiyat düşüşlerinin baz etkilerinden kaynaklandığına ve geçici olduğuna inanıyor. FED, bu faktörler ortadan kalktıkça ve faiz artışları etkisini gösterdikçe enflasyonun ılımlı bir seyir izlemesini bekliyor.

Ancak bazı ekonomistler, FED’in özellikle ekonominin yaklaşık üçte ikisini oluşturan hizmet sektöründeki enflasyonist baskıların kalıcılığını ve genişliğini hafife aldığını savunuyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail