Ekonomi

Son Dakika! FED Tutanakları Yayınlandı: İşte Detaylar!

Merakla beklenen FED tutanakları kısa bir süre önce yayınlandı. Alınan kararlar neler ve içerikte neler bulunuyor?

Federal Rezerv Kurulu ve Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) az önce, 15-16 Mart 2022’de gerçekleştirilen Komite toplantısına dair ekli tutanaklarını yayınladı.

İşte tutanaklarda yer alan maddeler:

  • Fed üyeleri bilançonun aylık 95 milyar dolar azaltılmasına yönelik bir plan ortaya koydular. FED üyeleri bilanço azaltımının para politikasının duruşunu sağlamada önemli bir rol oynayacağını belirterek bu sürecin Mayıs ayındaki toplantıda başlamasının uygun olacağını ifade etti.
  • Fed, önümüzdeki toplantıda 50 baz puan artırımın gerekli olabileceği sinyalini verdi. Bir çok Fed üyesi bir veya daha fazla 50 baz puanlık artırımın gerekli olabileceğini ifade ettiler. Komite üyeleri geçtiğimiz ay 50 baz puanı artırımı güçlü şekilde değerlendirdiler. Çoğu üyeye göre bir veya birden fazla 50 baz puanlık faiz artışı uygun.
  • Fed üyeleri, gerçek Gayri safi yurt içi hasılanın 2022 yılında 2021 yılına göre belirgin şekilde düşeceğini 2023 yılında ise hafif yükseliş göstereceğini düşünüyor.
  • Yüksek enflasyon özellikle kiralar, eğitim, giyim ve sağlık hizmetleri gibi mal ve hizmetlerde genişlemeye devam ediyor.
  • Katılımcılar, enflasyonun durumuna ilişkin belirsizliğin yüksek olduğunu ve enflasyon risklerinin yukarı yönlü olduğunu kabul ettiler.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu