blank
HaberlerKripto Para

Son Dakika! Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıları Kara Para Aklama ve Terörün Finansmanı İle İlgili Yönetmelik Kapsamına Alındı!

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları yönetmeliğe eklendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikte “kripto varlık hizmet sağlayıcıları” ile ilgili bir düzenleme yapıldı.

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkındaki Yönetmeliğin 4. maddesine eklendi. Söz konusu madde bu yönetmelikteki maddelerden yükümlü olan kurum ve şirketleri açıklıyor.

Endişeler Dile Getiriliyordu

Merkez Bankası tarafından çıkarılan yönetmelik sonrası her kurumun kripto varlıklarla ile ilgili kendi alanını ilgilendiren düzenlemeler yapması bekleniyordu. Bu konuda ikinci hamle Cumhurbaşkanlığı’ndan geldi. Hükümet yetkilileri kripto paralar ile ilgili verdikleri demeçlerde, kripto varlıkların kara para aklama ve terörün finansmanında kullanımına ilişkin endişelerini dile getiriyordu.

Benzer yaklaşımlar ABD’li üst düzey yöneticilerden de gelmiş ve Janet Yellen endişelerini dile getirmişti.

Yönetmelikteki Bu Değişiklik Ne Getiriyor?

Türkiye’de kripto varlık tanımlamasının ardından hayatın her alanında varlığını hissettiren bu sektöre ilişkin kanuni düzenlemelere başlandı.

Söz konusu yönetmeliğin amacı; ” suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesi amacıyla yükümlüler, yükümlülükler, yükümlülüklere uyumun denetimi, gümrük idaresine açıklama yapılması ve diğer tedbirlere ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. ”

Yönetmeliğin 4. maddesi bu kanun ve yönetmelik kapsamında getirilen tedbirlere uymakla yükümlü kuruluşları açıklıyor. Yapılan değişiklik ile kripto varlık hizmet sağlayıcıları da bu yönetmelik kapsamında bazı yükümlülüklere sahip olacak.

Bu yönetmelik yükümlülere, kimlik tespiti, şüpheli işlem bildirimleri, elektronik işlemlerdeki risklere karşı önlem alma ve riskli ülkelere yapılan transferler ile ilgili bir dizi yükümlülük yüklüyor.

Konu ile ilgili ses kaydını aşağıdan dinleyebilirsiniz:

https://t.me/yusufnumanoglu/694

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

22 Yorum

 1. herkes agliyor erken secimdiyor ama cumhur secim zamani geldimi gene ayni adama oy veriyorsunuz yeter artikbe turk halki s*** mahkum deyilki artik bu yonetim gitsin yeter artik kendinize acimiyorsaniz torunlariniza aciyin

 2. Kara para aklama mi deniliyor af buyurun nerede 128 milyar dolar ? Sefattpekr nasil Turkkuden cikti dostum dediqi kisi kim ? Dolar 8 lira olacak 10 lira olacak diyen Sayin eski bakan nerede? Sayin Fatih Erbakan beyefendi dedigi gibi daha oncelerde 1.2 Triltn dolar var o nerede diye sorun diyor nerede trilyon dolar ? Kara para diyerek duzenleme diyerek oyunlarla cesoyli senaryolarla vergi getirin vergiyi gec böyle para kazanamazsin diyor ? Zarara ortak olacak mısınız? Hayir öyle ise kâra da ortak olmayın.

 3. Biz buna karşıyız z kusağı oalrak ama secim yaklasıyr thodex durumuna inanacak değiliz. yazık günah aylar önce bilinmiyor mu ? Yerli borsalardan işlem yapmayın arkdaşlar en güvenilir soguk cüzdanlarda bırakınız paraarıızı borsada bırakmayınız en iyisi binance diyorlar sadece binance soğguk cüzdana da gğvenilir diyoralr ama yatırım tavsiyes değildir. Maksat vergi alabilmek neyn vergiis bu ay inanmıyoruz. merkezi olmayan paranın neyin vergisi ama millet inanmuyor yazık ya bir süür veballeri aldıgınızı bilmiyorsunuz acaba papara neden şimdi yasklandı öncelerde nredeydi bu spsyal delet bari pandemi de yapmayın. tevikler verin zaraımıza ortak mı olacaklar yusuf ? hayır öyke ise bilip bilmden konuşmayalım

 4. Nerde 128 Milyar dolar nerede atlar nereye kaçtı nerde 1.2 Trılton dolar bırakın vatandaşlara yeni vergiler getirmeyin rahat bırakın (Sedat Vergisiz) dedi ki:

  El atmadın bu mu kaldı ?128 Milyar dolar nerde o atlar nerde bunu söyleyın. İssiz üniversite mezunu var yusuf kardes kırayı ödenemiyor ne vergisinden bahsediyrsun ama z kusagı bunları unutamaz. Sayın Fatih Erbakan beyefendi nerede 1.2 Trıiton dolar diye sralım diyor nerede onlar ?

 5. Thodex senaryo olmafugi ne malum ? El atmadigi bu mu kaldı Allah askina yarın birgun vergi gelince görürüz işlerinizi… Sen ne diyorsun Yusuf kardes neyin vergisi ya hersey vergi olmus gelmesin vergi sanki kendileri mi cikwrttilar bitcoini yapma sunlari sende birilerine canak tutma. Ona vergi buna vergi cok zengin isen issizlere is ver kardes boş yapmayın.

  1. Vergi gelmeyin bu oyunları yemeyiz herkes aklını kullansin, issizligi cozsunler ( Fatih Sayar) dedi ki:

   Thodex komple senaryo olmadigi ne malum herkes akillarini baskalaeindan mi alacak? Duzenleme adı altında bu vatandaşlardan ne kadar para kopartabilieiz dertinde. Hala inananlar var mı ya inanmiyoruz. Millete yalan yanlış bilgilendirme yapma önce ses kaydin kalitesini değiştir yankili olmuş daha etkileyici olsun diye mi böyle yapıyorsun??

 6. Tl coin yada TRcoin yapmalı devlet. devlet olarak bunu yapan ilk dünya ülkesi olmak ve devlet desteğinin bulunması ve müttefik ülkelerin yatırım destekleri ilede ekonamik olarak hem yatırımcı halkı hem ülke ekonomisi olumlu etkilenecektir elinizi çabuk tutun eurocoin dolarcoin görmeden ülkemizi görelim

   1. Dolar demek cahil kanka. Bilmediğin çok belli murat cok mu paran var hayırlı mübarek ramazan ayında yardım paketleri dağıt ta hayre gir. Vergi gelmesin

  1. Bırak bunları murat vatandaşlara yalan yanlış seyler söyleme ama bu millet bliyor özellıkle gençler z kusak gereken cevabı verecek.

 7. Valla kripto paralarda uzun zamandır işlem yapan biri olarak bu şekilde yönetmelikelr gelmesi beni mutlu ediyor. En azından sabah uyanınca bütün paranın çalınma ihtimali minimuma iner.

  1. Soğuk cüzdn al ne kadar yalan söyledğin ortaya çıktı yıllardır işin içindeysen ona göre tedbir almışındır demek ki biirlerinden talimat mı aldın bu yorum için anlamıyoruz ??

 8. Muhteşem bir gelişme ülkemiz için. Daha güvenilir işlem yapmak bizim de hakkımız. Bu yönetmelik ile resmen kripto paralar devlet tarafından tanınmış durumdadır.

  1. Nerwsi muhtesem, doğru karlardan muhtesem alacaklar oturacaklari yerden ama zararına ortak değiller, bu mu muhtesem?? Kendinize gelin.

   1. + Devlet benden fazla kazanamazsın buna izin vermem diyor. El kyarım paralra öyle veya böyle diyor kazançınızdan pasta alırım diyor. Sayın devletimiz bırakın bunları issizliğe çözüm bulun nerede 128 milyar dolar ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu