Bitcoin

Sözde Merkeziyetsiz Kripto Para Cüzdanı, Bazı Bitcoin (BTC) İşlemlerine Sansür Uyguluyor!

Açık kaynaklı ve merkeziyetsiz kripto para cüzdanı Wasabi, belli Bitcoin işlemlerini engellemeye başladı.

Kripto para sektörünün geleneksel finans sektöründen ayrılan en büyük yanı, bunun merkeziyetsizliği. Geleneksel finans dünyasında kontrol her şey anlamına geliyorken kripto para sektöründe kontrolsüzlük ve topluluğun eşit yönetimi her şey anlamına gelmekte. Wasabi cüzdanı ise daha önce bilinen kripto para sektörü dostu itibarını son hamlesi ile yerle bir etmiş olabilir.

Wasabi, Bazı BTC İşlemlerini Engelleyecek

Açık kaynaklı kripto para cüzdan uygulaması Wasabi, gizlilik odaklı olsa da son dönemde çok ilginç bir adım atmaya karar verdi.

CoinJoin isimli Bitcoin mikserini kullanan bazı kullanıcılar ve buraya yönelik işlemler artık sansür ile karşı karşıya kalabilecek. Wasabi Wallet’ın Twitter hesabı tarafından paylaşılan gönderide, zkSNACKS koordinatörünün belirli işlemleri engellemeye başlayacağı belirtildi.

Wasabi Wallet’ın arkasındaki şirket olan zkSNACKs, bu adımı hackerlar ve dolandırıcılar sebebiyle atacaklarını aktardı. Hackerların ve dolandırıcıların çaldıkları fonların izini kaybettirmek için cüzdanı kullandıkları bilinirken bunun hangi oranda olduğu henüz kesin değil.

Şirket ise özellikle hükümetlerin kendilerine karşı harekete geçmesini önlemek adına böyle bir adım atıyor.

Gizlilik odaklı bir başka kripto para cüzdan uygulaması olan Samourai Wallet de konu hakkında açıklama yayınlayarak gizlilik ihlali olmaması adına bu adımın atıldığını vurguladı. Özellikle son dönemde Rusya ile yaşananlar ve yaptırıma maruz kalan kişilerin olası BTC transferleri, regülatörlerle şirketleri harekete geçirdi. Metamask ise bunun son örneği olmuştu.

İlgili Haber
MetaMask ve Opensea'nin İranlı Kullanıcıları Yasakladığı İddia Ediliyor!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu