HaberlerKripto Para

SWIFT Kripto Para Denemelerine Başladı!

SWIFT, CBDC'lerin kullanımı ile ilgili testler yapmaya başladı.

Son zamanlarda kripto para birimleri kadar merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) de sıkça konuşulmaya başladı.

Bu kapsamda bazı ülkelerin merkez bankaları CBDC’ler üzerinde çalışmalar yaparken Çin gibi bazı ülkeler kendi CBDC’lerini çıkarıp pilot testlere başladı bile.

Tüm dünyadaki bankalar arasında fon transferlerini sağlayan SWIFT sistemi de uluslararası ödemelerde CBDC’lerin kullanımını test etmeye başladı.

SWIFT tarafından yayınlanan raporda çok sayıda farklı ülke CBDC ağlarının nasıl birbirine bağlayabileceğini test etmek ve CBDC ile kripto para birimlerini içeren uluslararası ödemelerin sorunsuz olması için yeni deneyler yürütüyor.

Bu çalışmaları Capgemini ile işbirliği içinde yürütüyor.

Raporda CBDC’lerin halihazırda çok ilgi gördüğüne ve çoğunun ülkelerin iç politika hedeflerine ulaşılmasına nasıl yardımcı olabileceklerine odaklandığı belirtildi.

Ancak, CBDC’lerin kullanımı ile asıl önemli nokta CBDC’lerin uluslararası ödemelerde kullanımlarıdır.

Konu ile ilgili açıklama yapan SWIFT’in Baş İnovasyon Sorumlusu Thomas Zschach şunları söyledi:

“CBDC’lerin potansiyellerini tam olarak gerçekleştireceksek dünya çapında geliştirilmekte olan farklı CBDC’ler arasında birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmak ve aralarında bağlantı kurmak kritik olacaktır.

Bugün küresel CBDC ekosistemi, farklı teknolojilere ve standartlara dayalı olarak kendi dijital para birimlerini geliştiren çok sayıda merkez bankasıyla birlikte parçalanma riski taşıyor.”

CBDC’lerin önünde bir dizi engel olduğunu söyleyen SWIFT İnovasyon Başkanı Nick Kerigan ise sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu engeller kaldırılmadığı takdirde, CDBC’lerin daha geniş çapta benimsenmesini sınırlayabilir.

CBDC’ler birçok fırsat sunarken, benimsenmelerinin karşı karşıya olduğu ve öncelikle üstesinden gelinmesi gereken birkaç zorluk bulunuyor.

CBDC’leri yeni veya daha iyi ödeme yeteneği sağlama potansiyeline sahip yeni fiat para birimleridir.

Ancak, geleneksel ödeme altyapılarının ve süreçlerinin yerini alması gerekmiyor. CBDC’lerin ve geleneksel ödeme altyapısının bir süre birlikte çalışması gerekecek.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu