HaberlerKripto Para

Tayland Kripto Paraların Ödemelerdeki Kullanımını Sınırlandırıyor!

Tayland kripto paralar ile ilgili çalışmalar yapıyor.

2021 yılında yaşadığı muazzam büyüme ile günden güne popülaritesi artan kripto endüstrisi ülkelerin de ana gündem konusu olmaya devam ediyor.

Bu bağlamda Tayland Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada kripto para birimlerinin barındırdığı riskleri azaltmak amacı ile kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılmasının düzenlenmesi gerektiği belirtildi.

Kripto Para Ödemeleri Sınırlandırılıyor!

Tayland Merkez Bankası (BOT), Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Tayland Maliye Bakanlığı (MOF) kripto paralar ile ilgili ortak bir çalışma yürüttü.

Bu çalışmalar neticesinde kripto para birimlerinin ödemelerde kullanılmasının ülkenin finans sektörü için bir tehdit oluşturduğu ve bu alanda regülasyon çalışmalarının yapılması gerektiği sonucuna varıldı.

BOT, SEC ve MOF’un ortak yürüttüğü çalışmada özellikle ödemeler konusuna önem verildi. Düzenleyiciler ayrıca kripto paralardaki volatilitenin ve siber suçlar ile kara para aklamada kullanılma risklerinin de öne çıktığını belirtti.

Tayland’ın finansal istikrarını korumak ve kripto paraların ülkenin ekonomik sistemi üzerindeki olası olumsuz etkilerinin önlenmesi için mal ve hizmet ödemelerdeki kripto para kullanımının düzenlenmesinin zorunlu olduğu belirtildi.

“Dijital varlıkların risklerini kabul eden düzenleyiciler, dijital varlıkların mal ve hizmetler için bir ödeme aracı olarak yaygın bir şekilde benimsenmesini sınırlamak için ilgili yasal çerçevelere uygun olarak düzenleme yapacaklar.

Bu bağlamda uygun düzenleyici çerçevelerin belirlenmesi için ilgili paydaşlardan ve genel halktan gelen geri bildirimler dikkate alınacaktır.”

Tayland son zamanlarda kripto sektörü için yasaların çıkarılmasına giderek daha fazla odaklandı.

Zira geçtiğimiz günlerde ülkenin maliye bakanlığı hali hazırda kripto para ticareti yapan ve bundan kar elde eden herkesten (tüccar, yatırımcı madenci ayrımı yapılmaksızın ) %15 oranında vergi alınacağını bildirmişti.

İlgili Haber
Bir Ülkede Daha Kripto Para Vergi Oranı Belli Oldu!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu