Kripto HaberleriAltcoinTerra (LUNA) ve UST'nin 'Hastalığı' Bu Altcoine de Sıçradı: Fiyatı Giderek Düşüyor!

Terra (LUNA) ve UST’nin ‘Hastalığı’ Bu Altcoine de Sıçradı: Fiyatı Giderek Düşüyor!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Waves Blockchain sistemindeki bir algoritmik stablecoin olan Neutrino USD (USDN) altcoini, stablecoin camiasında dolara olan sabit fiyatını kaybeden son kripto para oldu.

WAVES ve Stablecoini USDN Serbest Düşüşe Geçti

Bilindiği üzere TerraUSD (UST) kısa bir süre önce benzer bir kader yaşamış ve 1 dolar olması gereken fiyatı 0.23 dolara kadar düşmüştü.

İlgili Haber
Kurtarılmaya Çalışılan UST Fiyatı, 0,60 Dolara Düştü: "Bitcoin (BTC) İçin Kara Gece!"

1 dolara olan sabit fiyatını koruması gereken USDN, bugünkü verilere göre %18 değer kaybederek 0.82 dolara kadar geriledi.

WAVES protokolünün stablecoini USDN’deki düşüşü gösteren günlük grafik.

Bunun etkisiyle, Waves platformunun yerel altcoini olan WAVES de son 24 saatte %34 değer kaybederek 8.38 dolara düştü.

WAVES fiyatında yaşanan düşüşü gösteren haftalık grafik.

Waves protokolünün stablecoini USDN tasarım olarak Terra’nın algoritmik stablecoini UST’ye çok benziyor.

Kullanıcıların USDN elde edebilmesi için Neutrino akıllı sözleşmelerine WAVES tokeni kilitlemeleri gerekiyor. Bununla birlikte kilitlenen WAVES arzının açılabilmesi için de USDN yakılıyor ve bu sayede arz ve talep dengede tutularak stablecoinin fiyatı sabit kalıyor.

Dolara olan endeksini kaybetmeden önce 18 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan UST’nin ardından diğer küçük algoritmik stablecoinler de baskı altında kaldı ve fiyatlarında düşüş yaşadı.

Analist Altcoindeki Düşüşü Değerlendirdi

Messari analisti Dustin Teander, yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“UST’nin hastalığının yayıldığını net bir şekilde görebiliyoruz. USDN-3pool için kullanılan Curve havuzu şu anda %92’si USDN olacak şekilde dengesiz olarak çalışıyor.

UST’nin Curve havuzlarında da benzer oranların gözlendiğini kaydetmiştik. Bu, aslına bakılırsa bu altcoinlerin sabitliğinin tehlikede olduğunu ve dengenin sağlanması için yeni yatırımlar yapılması anlamına geliyor.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları