HaberlerKripto Para

Tether (USDT), Terra USD’nin Geçemediği Stres Testini Geçti Mi?

Tether rezervlerinin tamamen desteklendiği konusunda iddialı.

Terra USD‘de yaşanan çöküş sonrası bütün stablecoinler büyük bir teste tabii tutuldu.

Yatırımcılar panikle ellerindeki stablecoinleri satarken 1 e 1 desteklenen projeler ayakta kalabildi.

UST’nin çöküşü sonrası yatırımcıları sık sık bilgilendiren Tether’de yeni bir makale yayımlayarak, 10 milyar dolarlık sert çıkışa rağmen 1 dolara sabitliklerini kaybetmemelerinin arkasındaki nedenleri açıkladı.

Bu tarz ani satış dalgalarının stres testi olarak nitelendirildiği makalede, Terra’nın bu testi başarıyla geçemediği belirtildi.

“Stres testleri, bir finansal sistemin ne kadar kırılgan olduğunu anlamanın önemli bir yoludur ve piyasalarda önemli dalgalanmaların olduğu zamanlarda ortaya çıkar.

Terra’nın çöküşü, Terra stablecoin sisteminin piyasanın kendisine dayattığı bir stres testini geçememesi olarak düşünülebilir

De-Fi protokolleri, piyasa oynaklığı ortaya çıktığında benzer zorluklarla karşı karşıya kalır ve hepsi testi başarıyla geçemez.”

Peki USDT bunu nasıl başardı?

Makalede USDT‘nin dayanaklılığın arkasında en büyük etkenin rezervleri ile tamamen destekleniyor olması gösterildi.

“USDT’nin, diğer birçok protokolün ve özellikle bankaların başarısız olmasına neden olabilecek piyasa oynaklığına, çöküşlere ve fon itfalarına dayanabileceği defalarca kanıtlanmıştır.

USDT nasıl oluyor da tüm bu diğer kurumlardan daha dayanıklı?

Cevap basit: USDT tamamen desteklenmektedir.

Diğer protokollerin ve bankaların karşılaştığı tüm zorluklar, rezervlerin tamamen desteklenmemesiyle alakalıdır.

Herhangi bir finansal sistem, ödenmemiş yükümlülüklerini desteklemek için yeterli teminata sahip değilse, çok fazla para çekme durumunda veya mevcut teminatının değerinin düşmesi durumunda çökme riskiyle karşı karşıya kalır.

Ancak bir sistem tamamen destekleniyorsa böyle bir riski yoktur.

Her 1$’lık ödenmemiş yükümlülük için 1$ değerinde teminat olduğu sürece meydana gelebilecek en kötü senaryo, temel teminat için tüm yükümlülüklerin geri ödenmesidir.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu