HaberlerTether

Tether (USDT) Yakın Bir Zamanda En Büyük Stablecoin Unvanını Kaybedebilir: İşte Yeni Lider Adayı!

Uzun yıllardır dünyanın en büyük stablecoini olarak işlem gören USDT, kısa bir süre sonra bu unvanını kaybedebilir.

On-chain veri analiz şirketi Glassnode’un paylaşımına göre, dünyanın en büyük ikinci stablecoini USDC, yatırımcılar tarafından giderek artan derecede USDT yerine tercih edilmeye başlandı.

Bu durum özellikle geçtiğimiz ay USDC’nin kazandığı arz miktarından da gözlenebiliyor.

USDC, USDT’nin Tahtını Ele Geçirecek Gibi Görünüyor

Ocak 2021 itibarıyla USDC kripto para sektöründe 4.1 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti, ancak coin yüzde 1000’in üzerinde bir artış gösterdi ve şu anda 55.27 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri bulunuyor.

Glassnode verilerine göre stablecoinler Mayıs ayında toplamda 9.91 milyar dolar arz kaybı yaşadı.

Bununla birlikte Mayıs ayının başından bu güne kadar Tether’ın kaybı 13 milyar dolar oldu. Bununla birlikte aynı zaman diliminde DAI ise 2 milyar dolar kaybetti. USDC ise piyasa değerini iki aydan kısa bir süre içerisinde 5 milyar dolar artırdı.

En büyük 4 stablecoin’in (USDT, USDC, BUSD ve DAI) toplam piyasa değeri de analizde gösterildiği gibi Ethereum’un piyasa değerini 3 milyar dolar kadar aştı. Bu olaylar, USD stablecoin’lerin hesap ve işlem birimi olarak şaşırtıcı yükselişini ortaya koydu.

İlgili Haber
Circle, Euro Destekli Stablecoini Piyasaya Sürdü!

Bununla birlikte USDC’nin yükselişini ve USDT’nin düşüşünü devam ettirerek olaylardan biri de USDT etrafındaki FUD olabilir.

USDC’nin dağıtıcı şirketi Circle’ın, Tether’a oranla yasal sorunlarının daha az olduğu ve yasalara daha saygılı olduğu biliniyor.

Bilindiği üzere, USDC dağıtıcısı Circle kısa bir süre önce yaptığı açıklamasında dolara ek olarak Euroya da sabitlenmiş bir stablecoin çıkaracağını duyurmuştu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Murat

Eğer ki Usdt almayın diyorsalar bileceğim ki onu almam gerek…


Başa dön tuşu