Altcoin

Tezos (XTZ), Merakla Beklenen Büyük Güncellemesinin Detaylarını Duyurdu!

Tezos'un (XTZ) güncelleme detaylarını paylaşmasıyla birlikte altcoinin fiyatında olumlu bir hareketlenme yaşandı.

“Proof of Stake” mekanizmasını kullanan bir altcoin olan Tezos (XTZ), dokuzuncu güncellemesi olarak mevcut konsensüs algoritmasını değiştirecek.

Tezos Blockchain’inde Performans İyileştirmeleri Yapıldı

Altcoin geliştiricilerinin yayınladığı basın bildirisine göre, Ithaca 2 olarak adlandırılan güncelleme, Emmy olarak bilinen mevcut konsensüs algoritmasının yerine Tenderbake algoritmasının etkinleştirilmesini sağlayacak. Tenderbake algoritması sayesinde geliştiricilere göre blok süreleri kısalacak, işlemler daha hızlı tamamlanacak ve Tezos üzerinde çalışan uygulamalar daha sorunsuz bir şekilde işleyecek.

Tenderbake algoritmasının yanı sıra, Ithaca 2 güncellemesi ile birlikte Tezos Blockchain’i ölçeklenebilirliği arttırma çalışmalarına da hazırlanıyor. Bu çalışmalar arasında ön kontrollü ve verimi artıran bir doğrulama şemasıyla birlikte WebAssembly ve Ethereum Virtual Machine (EVM) uyumluluğu gibi ölçeklenebilirlik çözümleri yer alıyor.

Ağ Doğrulayıcısı Olmak İçin Gereken Şartlar Gevşetildi

Ithaca 2 güncellemesi ile birlikte bir ağ doğrulayıcısı olmak için gerekli 8.000 XTZ’lik gereksinimde %25 indirim yapıldı. 6.000 XTZ’ye indirilen bu koşul sayesinde geliştiricilere göre artık Tezos ağının merkeziyetsizliği daha da artabilir.

Bununla birlikte XTZ ağındaki akıllı sözleşmeler kullanım oranı 2021 yılı Ocak ayı seviyesi olan aylık 100.000’den 2022 yılı Ocak ayında aylık 6.2 milyona kadar yükseldi.

XTZ fiyatının güncelleme duyurusuna verdiği tepkiyi gösteren günlük fiyat zaman grafiği.

Son güncelleme haberiyle birlikte XTZ fiyatı da son 24 saatte %5’e yakın yükseliş gösterdi. CoinMarketCap verilerine göre bu yazının yazıldığı anlarda altcoinin fiyatı 3.92 dolardan işlem görüyor. Diğer kripto paraların çoğu ise aynı zaman diliminde daha ölçülü yükselişler yaşadı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu