BitcoinHaberler

Tüm Dünya Coronavirüsle Mücadeledeyken 31 Merkez Bankası Faiz İndirdiğini Açıkladı

Coronavirüsün etkileri hala tüm hızıyla devam ediyor. Her ne kadar Çin’de yeni bir ölüm vakası bulunmasa da İtalya’da durum pek de iç açıcı değil, öyle ki ülkedeki virüs kaynaklı ölüm vakalarının sayısı 3 bin 400 kişiyi aşarak Çin’deki bilançoyu geride bıraktı. Türkiye’de de her geçen gün artan hasta sayısı ve dahası 4 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ve virüse yakalananların saysının 359’a ulaşmış olması yetkilileri her geçen gün yeni önlemler almaya sevk ediyor. Birçok ticarethane kepenk kapatırken sağlık çalışanlarının canla başla verdiği mücadele de devam ediyor.

Küresel gündemde de durum farklı değil. Ekonomi liderleri kısa bir süre önce 5 günlük “coronavirüs karnesi” raporu hazırladılar ve coronavirüsün etkileriyle mücadele noktasında harekete geçen 31 merkez bankası faiz indirdiğini açıkladı.

Yanı sıra küresel ekonomi koruyucuları hem işletme ve tüketicileri savunmak hem de finansal piyasalarda gidişatı dibe çekecek çöküşün önüne geçmek için alarm halinde.

Mevcut durum 2008 ekonomik krizini mumla aratırken ülkelerin önde gelen borsa ve bankalarının ciddi değer kayıpları yaşaması yatırımcılarda da panik havası yaratıyor. Bu noktada global ekonomi daha sert bir küçülmeye doğru sürüklenebilir.

Pazar akşamı başlayan ve FED Başkanı Jerome Powell’ın başkanlık ettiği olağanüstü toplantı sonrasında merkez bankaları bir bir acil durum planlarını uygulamaya başladı.

Faiz indirimine gittiğini duyuran 31 merkez bankasından birçoğu bununla da kalmayıp kriz planlarını devreye soktu ve önlemler peşi sıra geldi: Döviz piyasalarına müdahale edildi, tahvil alımları gerçekleştirildi, bankalar ve firmalar için olağanüstü kredi programları hayata geçirildi.

Kısacası tüm dünya ülkeleri virüsün olumsuz etkilerini bertaraf etmek için mücadele ederken kriz anlarında güvenli bir liman olarak görülen Bitcoin ise yüzde 55’in üzerinde değer kaybetti. Bitcoin dışında altcoinlerde de ciddi oranda değer kayıpları görüldü. BTC’de fiyatında yaşanan değer kaybı neticesinde bazı yatırımcılar büyük zarar riskleri sebebiyle ellerindeki kripto paraları satamazken bazıları da az zarardayken satış yaparak piyasadan kurtulmanın yollarını arıyor.

Bununla birlikte an itibarı ile yeniden yükseliş trendine geçen Bitcoin son 24 saatte yüzde 10’luk bir yükseliş yaşayarak 6560 dolardan işlem görüyor. Bu durum “güvenli liman” tartışmalarını yeniden başlatabilir mi? Hep beraber göreceğiz.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu