AnalizBitcoinKripto Para

Türk Yatırımcıların Bitcoin Alım Gücü Düşüyor: Türkler İçin Bitcoin Yatırımındaki En Büyük Zorluk…

Türkiye'de yaşayan ve Türk Lirası ile kazanç elde eden vatandaşların alım gücü günden güne düşüşe geçiyor.

Dolar kurunun 8 TL sınırına yanaştığı bir ortamda enflasyon yabancı uzmanların değerlendirmesine göre rekor kırıyor. Türkiye’de sadece gıda enflasyonu değil, teknolojiden yatırıma tüm alanlarda fiyatlar artıyor ancak vatandaşın maaşı enflasyon karşısında yeterli düzeyde artmıyor. Gelen 100 TL’lik zam olursa ertesi gün enflasyona bağlı zamlarla 100 TL’lik zam 200 TL olarak geri çıkıyor.

Avrupa ve ABD’ye oranla Türkiye’nin alım gücünün çok düşük olmasının sebebi gerek üretim sorunları, gerek ise farklı sebeplere dayanırken bu durum vatandaşların yatırımlarına kadar yansıyor.

Türkiye’de bugün itibari ile dolar kuru üzerinden asgari ücret 291 dolar seviyesinde bulunuyor ve bu seviye Avrupa ülkelerinin çok ama çok altında. Avrupa ülkelerinde dolar bazında kontrol edildiğinde asgari ücretin 1.300 doların üzerinde olduğu görülüyor.

TL Cinsinden Rekor Kırdı

Bitcoin son günlerde TL cinsinden rekor kırıyor ve bunun anlamı dolar kurunun yükselmesi ve Bitcoin fiyatında yaşanan yükseliş ile Bitcoin’in aslında normalde rekor kırmamasına rağmen TL bazında daha önce gördüğü rekorun üzerine çıkması anlamını taşıyor.

Türkiye’de Bitcoin’e ulaşım Bitcoin artsın veya artmasın bundan bağımsız olarak dolar kuru her 1 kuruş yükseldiğinde Bitcoin’e erişiminde zorluklar yaşanıyor. Yatırımcılar 291 dolar asgari ücretle bugün sadece 0,022 Bitcoin alabilirken bu da tüm asgari ücretin yatırılması durumunda mümkün olabilen yatırım oluyor.

ABD’de yapılan araştırmalarda herhangi bir kesin işi olmayan lise ve üniversite öğrencilerinin günlük olarak harcamalarının dışında 30 dolarlık Bitcoin yatırımı yapabildikleri belirtilirken ABD’de öğrencilerin sadece ortalama 9 gün içerisinde Türkiye’de 1 asgari ücrete eşit Bitcoin yatırımını rahatlıkla yapabildiği belirtiliyor.

Türk Yatırımcılar İçin En Büyük Alım Zorluğu: Dolar Kuru

Kafa karıştırmamak için Bitcoin fiyatını 10.000 dolar olarak hesap edelim. BTC fiyatı 10.000 dolar olmasına rağmen Türk yatırımcılar dolar kullanmadıkları için TL bazından alım yaptıklarında 10.000 dolarlık 1 BTC satın alabilmek için tam 79.800 TL (ortalama bu dakikanın rakamı) ödemek zorundalar. Bu da asgari ücretin çok ama çok üzerinde.

ABD’de ortalama olarak 2.500 dolar olan asgari ücret hesabından bakıldığında 1 Amerikan vatandaşının 4 aylık maaşı ile 1 BTC satın alabildiği görülürken Türkiye’de asgari ücretle çalışan bir vatandaşın 1 BTC satın alabilmesi için (10.000 dolar referans alınarak) tam 35 ay (neredeyse 3 yıl) aralıksız çalışması ve hiçbir şekilde harcama yapmaması gerekiyor. Elbette bu sürede Bitcoin artacağı ve dolar kuru daha da yükseleceği için Türk yatırımcılar aynı yaş grubunda olan ABD’deki ve Avrupa’daki ülkelerde yaşayan akranlarına göre daha zor yatırım yapabiliyorlar.

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com’a özel olarak üretilmiştir. Herhangi bir yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir. Dolar kuru verileri 23 EKİM 2020 17.30 kapanış referansı ile alınmıştır. İçerikte yer alan asgari ücret rakamları ABD için ortalama rakamlar olup ABD’nin bazı eyaletlerinde asgari ücretler daha düşük olabilmektedir. Avrupa ülkeleri için asgari ücret Euro cinsinden verilmekte olup dolar bazında en düşük rakam verilmiştir. İçerik tarafsız verilerle hazırlanmış olup sadece Türkiye’deki yatırımcıların durumunu karşılaştırmak amacıyla hazırlanmıştır. İçerik Bitcoinsistemi.com’un veya içerik yazarının görüşlerini yansıtmıyor olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu