AnalizBitcoinKripto Para

Türkiye Genel Kripto Para Piyasası 2019 Değerlendirmesi

Türkiye'deki insanlar kripto paralar hakkında ne düşünüyor? Kripto paralar son yükselişlerden sonra daha fazla kişiye ulaştı mı?

Türkiye kripto paralar denince hiç şüphesiz akla gelen ilk ülkelerden bir tanesi. Piyasada yeni çıkan ürünlere ve kripto para borsalarına da baktığımız zaman genelde Türkiye’yi de pazar olarak hedeflerine aldıklarını görebiliyoruz.

Konuyu varsayımlarla konuşmayıp araştırma boyutuna baktığımız zaman ise Türkiye yine kripto para denilince önde gelen ilk ülkelerden birtanesi. Geçtiğimiz günlerde ING Bank tarafından yapılan bir araştırmaya göre Türkiye kripto para kullanımı olarak yüzde 18’lik bir oran ile birinci sırada kendine yer buldu. Araştırmada insanlara “herhangi bir kripto paraya sahip misiniz?” sorusu soruldu ve Türkiye’de bu oran yüzde 18 olarak kayıtlara geçti.

ABD ve Çin gibi çok büyük paralar ile işlem yapan ve “balina” olarak tabir edilen yatırımcılar Türkiye’de çok fazla bulunmasa da, piyasaya olan “bilinirlik” diğer ülkelere göre Türkiye’de çok daha fazla.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’de daha önce yaptığı açıklamalarda Blockchain teknolojisinin ve kripto paraların gelecek dönemde etkin bir şekilde kullanılabilecek olduğu sinyallerini vermişti.

Türkiye İle İlgili Gelişmeleri Takip Etmek İçin Tıklayın.

Bitcoin‘in zirve yaptığı 2017’de ise genç yaşlı hemen hemen herkes Bitcoin ve kripto para yatırımı yapmayı düşünmüş ve hem alım satım hem de madencilik yolunda yatırımlar yapmıştı. Ancak kripto paralar 2018’de yaşadığı ciddi sorunlar ve değer kayıpları ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de eski itibarını ve güvenini kaybetmişti.

Şu An Piyasa İçin Ne Düşünülüyor?

2019 yılı kripto paralar için gayet iyi geçti ve geçecek gibi görünüyor. Tüm dünyada Bitcoin tekrar eski itibarını ve güvenini kazandı ve kazanmaya devam ediyor. Sene başlarındaki 3500 dolar seviyelerinden an itibarı ile geldiği 9300 dolar seviyeleri arasında yaklaşık yüzde 160’lık bir değer artışı mevcut. Bakıldığı zaman diğer yatırım araçlarına göre en çok kazandıran varlık yine Bitcoin olarak karşımıza çıkıyor.

Hal böyle olunca bugün özellikle Türkiye’deki ekonomi programlarına baktığımız zaman 2017’deki yükseliş zamanında olduğu gibi Bitcoin ve diğer kripto paraların tekrar sık sık konuşulduğunu görüyoruz. Artık TL ile beraber dolar, euro gibi pariteler ekranlara yansırken Bitcoin’in de buralarda kendine yer bulduğu dikkatlerden kaçmıyor. Hiç şüphesiz tüm dünyada medyanın kripto paralar ile ilgili daha fazla haber yapması ve televizyon gibi mecralarda bu piyasayı gündeme getirmesi bilinirlik adına çok büyük bir önem taşıyor. Özellikle ülkemizi baz alacak olursak orta yaşlı kesimin televizyon ile fazla vakit geçirdiğini görüyoruz.

Genel olarak bakıldığında Türkiye’den kripto para sektörüne yeni giren ya da daha önce yatırım yapmış ama bir süredir yatırım yapmayan insanların yatırım yapmaya başladığını ve piyasaya olan ilgili tekrar arttığını görüyoruz. Google aramalarına da bakıldığı zaman kripto para ve Bitcoin kelimelerinde özellikle son dönemde ciddi bir artış yaşandığı dikkatlerden kaçmıyor. 2018 senesinde Bitcoin için “balon” ifadelerini kullanan kesimin azalmaya başladığı ve bu fikirlerinin değiştiğini görebiliyoruz.*

2017’deki rekor artışın en önemli sebeplerden birinin Bitcoin’in medya tarafından çok fazla haberinin yapılmasını kesinlikle söyleyebiliriz. Zira arz talep ilişkisine göre fiyatlanan ve yükselen kripto paralara ne kadar kişi yatırım yaparsa fiyat o kadar fazla değerlenecektir.

*Bu kısım herhangi bir kesin veriye dayanmamaktadır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu