binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinTürkiye'de Yabancı Kripto Para Borsaları Yasaklanıyor Mu? Yatırımcılar Paralarını Çekmeli Mi?

Türkiye’de Yabancı Kripto Para Borsaları Yasaklanıyor Mu? Yatırımcılar Paralarını Çekmeli Mi?

Ak Parti'nin yasa teklifi sosyal medyada hızla yayılırken, bilgi kirliliği tedirginliği artırdı.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Ak Parti’nin kripto para yasa teklifini duyurmasının ardından, yatırımlarını global borsalarda tutan yatırımcılar “yabancı borsalar yasaklanıyor” söylemiyle bir tedirginlik yaşadı.

Peki yabancı borsalar gerçekten yasaklanıyor mu? Yabancı borsalarda kripto varlık tutan yatırımcılar bu paralarını çekmeli mi?

Ak Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’in açıkladığı teklife göre, ABD ve pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de kripto varlık borsalarına lisanslama sistemi getiriliyor.

Yurtdışında faaliyet gösteren ve Türkiye’de henüz bir şirket kurmamış yabancı borsalar, öncelikle Türkiye’de bir şirket kurarak, SPK’nın açıklayacağı lisans almak için gerekli şartları yerine getirerek ülkemizde faaliyet gösterebilecek.

Türkiye’de hali hazırda şirketi bulunan yabancı menşeili borsalar da SPK’nın açıklayacağı lisans almak için gerekli şartları yerine getirerek ülkemizde faaliyetlerine devam edebilecek.

Burada temel kriterin şirketin menşeinin yabancı olması değil, Türkiye’de yerleşik bir şirketinin bulunup bulunmadığıyla ilgili olduğunu görüyoruz. Borsaların Türkiye’de ayrı bir şirket kurarak lisans alması ve bu yolla Türkiye’de faaliyetlerine devam etmesi oldukça olası görünüyor.

Pek çok Avrupa ülkesinde de Binance ve diğer kripto para borsalarına yönelik lisanslama çalışmalarında benzer girişimlerin yapıldığını, borsaların ilgili ülkede yeni bir şirket kurarak bu şirket üzerinden lisans aldığını ve faaliyetlerine devam ettiğini gözlemledik. Bu hususun Türkiye’de benzer şekilde olacağını ve borsaların kanuni düzenlemelere uyum sağlayacağını düşünüyoruz.

Hali hazırda global pek çok borsanın (BinanceTR, GateTR, OKXTR) Türkiye’de yerleşik bir şirketinin oluşu da bu süreçte yasalarla uyumlu bir geçiş sürecinin sağlanabileceğini gösteriyor.

Örneğin; hali hazırda ABD merkezli CitiBank, Tükiye’de açtığı Citi Menkul Değerler A.Ş aracılığıyla, SPK lisansı almıştır ve aracı kurum olarak faaliyet göstermektedir. SPK’nın aracı kurumlar listesini incelediğinizde pek çok yabancı şirketin Türkiye’de yerleşik bir şirket kurarak lisans alabildiğini görebilirsiniz.

Yabancı Borsalardan Kripto Varlıklarımızı Çekelim Mi?

Bu konuda ilkesel olarak kripto varlıklarınızı borsalarda değil, şahsi cüzdanlarınızda saklamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ancak son haberler nedeniyle tedirgin olduysanız diye bu açıklamayı yapma ihtiyacı hissettik.

Yasa teklifinin 17. maddesi ile 6362 sayılı kanuna geçici 11. maddenin eklenmiştir. Bu madde yasanın yürürlüğü girdikten sonraki geçiş sürecini öngörmektedir. Dolayısıyla yarın yasa çıktı, hadi bu borsalara erişimi kapatalım, paraları artık çekemezsiniz gibi bir durum söz konusu değil.

Geçici 11. maddenin 4. fıkrası Türkiye’de yerleşik bulunmayan borsalara ilişkin geçiş sürecini düzenliyor. Fıkranın tam metni şu şekilde;

“Yurt dışında yerleşik kripto varlık hizmet sağlayıcılar Kanunu’nun 99/A maddesinin birinci fıkrasında belirtilen şekilde Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik faaliyetlerini Kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden üç ay içinde sonlandırır.”

Bu maddeden de görüleceği üzere yasada salt yurt dışında yerleşik olan ve Türkiye’de herhangi bir lisans alma niyeti de bulunmayan borsalara yönelik 3 aylık bir geçiş süreci öngörülmüş. Bu geçiş süreci yatırımcıların mağdur edilmemesi adına getirilmiş bir düzenleme.

Özetle yatırımcılar kanunun meclisten bu haliyle geçmesi ve teklifin yasalaşması durumunda yurtdışında yerleşik borsalardaki varlıklarını 3 ay içerisinde çekebilecek.

Yasanın henüz teklif aşamasında olması ve geçiş hükümleri dikkate alındığında hukukçular yatırımcıların panik yapmasını gerektirecek bir durum olmadığını ifade ediyor.

Güncelleme: 18.05

Haberimizin yayınlanmasından kısa bir süre sonra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri’den açıklama geldi. Açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Haber  Ak Parti'den Yabancı Bitcoin Borsalarına Yönelik Yeni Açıklama Geldi! "Yasak Yok"

 

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail