Kripto HaberleriHaberlerUkrayna, Kripto Para Bağışlarıyla Neler Satın Aldığını Açıkladı, Tartışma Başlattı!

Ukrayna, Kripto Para Bağışlarıyla Neler Satın Aldığını Açıkladı, Tartışma Başlattı!

Takip et

Ukrayna hükümeti, Rusya’nın bu yılın başlarında ülkesini işgal etmesinin ardından bağışlanan 60 milyon dolarlık Bitcoin ve kripto paranın bir kısmıyla ölümcül olmayan araçların yanı sıra silah, insansız hava aracı (İHA) ve dijital tüfek dürbünü satın aldığını açıkladı.

Ukrayna’nın Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov Çarşamba günü attığı Tweet’te, hükümetin kripto paralar yoluyla toplanan 54 milyon dolar değerindeki fonun bir kısmını ölümcül silahlar satın almak ve İngilizce bir haber platformu başlatmak için kullandığını ortaya koydu.

Diğer 6 milyon dolar ise henüz harcanmadı.

Ukrayna’nın bağış web sitesi drone ve ölümcül silah alımlarını onaylıyor, ancak görüntülenen rakamlar Fedorov’un hesaplamasından farklı.

Ukrayna’nın Kripto Para Bağışlarıyla Ölümcül Silahlar Alması Tartışma Yarattı

Bornyakov, daha önce kripto bağışları yoluyla yalnızca öldürücü olmayan silahlar satın alacaklarına dair yaptıkları açıklamanın sorulması üzerine de şunları söyledi:

“Biz (Dijital Dönüşüm Bakanlığı) kriptoyu bozdurduk ve Savunma Bakanlığımıza gönderdik. Onlar da bir şeye (ölümcül silahlara) ihtiyaçları olduğuna karar verdiler. Savaştayız ve kendimizi mümkün olan her şekilde savunabiliriz.”

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesi, ülkenin daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde kripto paraları kullanarak savunma ve teçhizatını güçlendirmek amacıyla çok sayıda bağış kampanyası başlatmasına yol açmıştı.

Açıklamada ayrıca, hükümet yetkililerinin daha önce dronlar, askerler için tıbbi kitler ve termal kameralar satın almak için kripto bağışlarını kullanma konusunda söylediklerini doğruladı.

İlgili Haber
Ukraynalı Bakandan Kripto Para Açıklaması: "Ayı Piyasasına Rağmen..."

Bornyakov yaptığı açıklamada, “Savunma Bakanlığı tarafından talep edilen silahlar” için harcanan 5 milyon dolardan fazla paranın “ölümcül silahlar” olduğunu söyledi.

Bornyakov verdiği demeçte, devam eden çatışmalar nedeniyle Bakanlığın kripto kullanarak ne tür ölümcül silahlar satın aldığını paylaşmadığını söyledi.

Bornyakov, “Rusya’ya hangi ölümcül silahları satın aldığımızı bildirmek istemiyoruz” dedi.

Bu, Ukrayna’nın fonlarını nasıl harcadığına dair orijinal dökümüyle keskin bir tezat oluşturuyor; yetkililer başlangıçta kripto fonlarını yalnızca ölümcül olmayan ekipman satın almak için kullandığını belirtmişti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları