Kripto HaberleriFenomenÜnlü Milyarder: Kripto Paralar Kalıcı Olacak!

Ünlü Milyarder: Kripto Paralar Kalıcı Olacak!

Takip et

Dünyanın en zengin insanlarından Mark Cuban, geçtiğimiz günlerde Forbes dergisinin Youtube kanalında bir röportaj verdi.

Ünlü milyarder, röportajında dünya genelindeki genel durum, zenginlik, kendi hayat hikayesi ve kripto paraların geleceği hakkında konuştu.

Cuban, kripto paraların güncel durumunu 1990’lardan itibaren başlayan internetin benimsenmesine benzetti. 90’lı yıllarda, internet sadece belirli bir kesimin eriştiği bir bilgi aracıydı. Ana akım tüketiciler, internet ile pek de ilgilenmiyordu.

Mark Cuban, internetin ana akım tarafından benimsenmesinin yaklaşık 20 sene sürdüğünü belirtti. Cuban’a göre kripto paraların benimsenmesinde de benzer bir senaryo yaşanıyor.

“Kripto paralar ve internetin benimsenme eğimi birbirine fazlasıyla benziyor. Bitcoin, 12 yıldır hayatımızda. Ancak akıllı sözleşmeler, 2017 senesinde ortaya çıktı. Yani kripto paralar yalnızca 5 yaşında diyebiliriz. Bence kripto paralar için bir “erken güçlük” aşamasındayız.”

Milyarder, kripto paraların geleceğinden oldukça umutlu. Özellikle DeFi teknolojileri Cuban’ın ilgisini çekiyor. Ancak kripto paralar, ana akım toplum tarafından hala kabul görmüyor.

Mark Cuban, son olarak kripto sektörünü ana akım haline getirebilecek projelere yatırım yapmak istediğini belirtti.

Kripto Paralar, Dot-com Balonu İle Aynı Senaryoyu Yaşayabilir Mi?

1990’lı yıllarda ortaya çıkan internetten, halkın büyük çoğunluğunun haberi yoktu. Ancak 90’ların sonlarına doğru internet, dünyada ana akım haline geldi. Web teknolojisi toplumun her kesimine yayıldı, bir çok teknoloji şirketi kuruldu.

Halk nezdinde internetin aşırı popülerleşmesi ile teknoloji hisseleri inanılmaz yükseliş gösterdi.

1995’ten 2000’e kadar internet alanında yatırım yapan şirketlerin hisse senetleri ortalama 4-5 kat değerlendi. Bu yükseliş, bir balondu ve kalıcı olmadı. Balon, 2000 senesinde patladı. Bazı hisse senetleri %95’e kadar değer kaybetti, Nasdaq çöktü.

Bu olaylar zinciri, Dot-com balonu olarak finans piyasası tarihine geçti.

Ancak günümüze baktığımızda, teknoloji şirketlerinin hisse senetleri o günün zirvesinden bile çok daha yüksek seviyelerde işlem görüyor. Çünkü internet teknolojisi kalıcı oldu.

Kripto yatırımcılarının bir kısmı; Dot-com balonundan yola çıkarak önce düşüş, ardından uzun vadede inanılmaz yükseliş beklentisi doğrultusunda uzun vadeli yatırımlar yapıyor.

Sizce kripto paralar, Dot-com balonu ile aynı senaryoyu yaşayacak mı? Bir BTC, 10 sene sonra 2-3 milyon dolar eder mi?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları