Bitcoin

Uzmanlar Bitcoin (BTC) Yatırımcılarının Kişiliklerini Analiz Etti: “Narsist, Psikopat ve Sadist ???”

Avustralyalı uzmanlar, Bitcoin yatırımcılarına dair yaptıkları kişilik analizlerinde ilgi çekici sonuçlar ile karşılaştı.

Avustralyalı Queensland Teknoloji Üniversitesi’nden uzmanlar, ortalama bir Bitcoin yatırımcısının “yüksek bir egoya sahip bencil psikopat” karaktere sahip olduğunu iddia etti.

500 kişilik bir araştırma örneği üzerinde çalışan uzmanlar, kripto para hayranlarının ne tür kişilik özelliklerine sahip olduğuna dair bir anket düzenledi.

“Narsist, Makyavelist, Psikopat ve Sadist”

Araştırmacılar birçok yatırımcının “karanlık dörtlü” olarak adlandırılan “narsisizm, Makyavelizm, psikopati ve sadizm” özelliklerine sahip olduğunu belirledi.

Kısaca açıklamak gerekirse, karanlık dörtlüye sahip olan insanlar şişirilmiş bir öz-önem duygusuna sahip oluyorlar ve başkalarının acılarından zevk alıyorlar.

Ayrıca araştırmacılar, kripto para yatırımcılarının başkalarıyla empati yapmakta zorlandığını ve buna ek olarak kurnaz ve manipülatif olduklarını iddia etti.

Queensland Teknoloji Üniversitesi’ndeki bilim adamları, bu ayın başlarında Personality and Individual Differences dergisinde yayınlanan araştırmada bu bulguları açıkladılar.

566 kişiden kişilik özelliklerine ve ayrıca kripto paralara karşı tutumlarına dair bir anket doldurmaları istendi.

Katılımcıların dörtte biri kripto sahibi olduğunu belirtirken üçte ikisi ise kripto paralara yatırım yapma konusunda ilgili olduğunu söyledi.

Bitcoin Yatırımcılarının Bu Kişilik Özellikleri Risk Alma Konusunda Yardımcı Oluyor

Karanlık dörtlü karakteristik özelliklerinin tümü ile kripto varlıklara yatırım yapma eğiliminin korelasyon gösterdiği ortaya çıktı.

Araştırmacılara göre, karanlık dörtlü kişilik özelliklerine sahip olanların kripto varlıklara ilgi göstermesinin nedeni, bu kişilerin risk alma konusunda diğer insanlara göre daha hazırlıklı olması olabilir.

Çalışmanın lideri Dr. Di Wang, yaptığı açıklamasında konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Karanlık dörtlü kişilik özelliklerinin karanlık olma nedeni, kötü niteliklerinden kaynaklanır. Bunlar arasında aşırı bencillik ve empati yapmaksızın diğerlerinden faydalanma yer alıyor.

Karanlık dörtlü özellikleri ayrıca riskli davranışlar ile de çoğunlukla ilişki gösteriyor.”

Araştırmada, söz konusu kişilik özellikleriyle Bitcoin’e ilgi gösterme arasındaki korelasyonun ayrıca bu kripto paranın herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız olmasıyla da ilgili olabileceği belirtildi.

Araştırmacılar, narsistlerin kripto teknolojisini sevmelerinin nedeninin ise geleceğe dair inançları ve hayatlarının daha iyi olacağına dair güven duymaları olduğunu söyledi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu