Bitcoin

Uzmanlar: Bitcoin Ve Kripto Paralar Enflasyona Çare Değil

ABD Merkez Bankası başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarından sonra uzmanlar enflasyonu gündemlerine aldı.

Tüm dünyada enflasyon belirli sorunlara yol açıyor. Ancak dünyanın en yüksek enflasyon oranına sahip ilk 5 ülkesi arasında yer alan ülkeler çok ciddi ekonomik sorunlar yaşıyor. 5 ülke arasında Türkiye’de mevcut ve Türkiye’de enflasyon sürekli olarak vatandaşım alım imkanlarını ve gücünü etkilemekte. Vatandaş 1 ay önce 1 kilo olarak alabildiği ürünü 1 ay sonra 0,900 gram olarak alabilecek duruma düşebiliyor.

Tüm bunlar bazı sorunlar yaratıyor ve enflasyon oranlarını düşürebilmek için hükümetin adımları yeterli gelmezse enflasyon daha da fazla artıyor. Enflasyonun kağıt üzerinde ne gösterildiği değil, real enflasyonun ne olduğunun önemli olduğuna değinen uzmanlar, bazı gelişmemiş ülkelerde enflasyonun düşük gösterildiğini ancak gerçek enflasyonun çok yüksek olduğunu belirtiyorlar.

Uzmanlar, enflasyonun kripto para birimleri sayesinde düşebileceğini iddia edenlere karşı bunun bir çözüm olmadığına değinirken, “Bitcoin herhangi bir şekilde enflasyona veya benzer durumlara karşı çare değil” diyor. Enflasyonu düşürebilecek tek hamlenin ancak ve ancak ekonomide düzelme olduğuna değinen uzmanlar, tüketim talepleri ile üretim arasındaki dengenin enflasyon için en önemli ölçüt olduğuna değiniyor. Üretim fiyatı ile tüketim fiyatı arasındaki farkın düşürülmedikçe enflasyon oranlarının artış göstermeye devam edeceği veya daha fazla düşüş veya yükseliş beklenmesinin doğru olmayacağını belirtmekteler.

Bitcoin ile ilgili uzun yıllardır enflasyona etkisinin nasıl olacağı tartışılırken bazı ekonomistler enflasyon üzerinde az da olsa faydasının olabileceğini iddia ediyorlar.

*Bitcoin bir kripto para birimidir. Real-fiat para birimi değildir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu