Haberler

Venezuela’da Petro’dan Ümit Kesildi!

Venezuela'da Maduro yönetimini devirmek için çalışmalarına bu dönemde hız veren ABD yönetimi, 2020 yılı başkanlık seçimlerinden sonra istediğini elde edebilir.

ABD yönetimi 2020 yılı başkanlık seçimlerine kadar veya seçimlerden kısa süre sonra Venezuela’da yeni yönetimin göreve başlaması için bu dönemde bölgesel olarak diplomasi çalışmalarına hız katmaya devam ediyor. Bölge ülkeleri ile iyi anlaşan Başkan Donald Trump yönetimi, Venezuela ile ilgili sorunlar yaşıyor.

Venezuela ise bu dönemde ekonomisinin yaptırımlar sonucunda ve Rusya’dan desteğin ABD’nin uyarıları sonrasında azalması, bölgesel olarak Rusya’nın bölgeye adım atmasına bile izin verilmiyor olmasına bağlı olarak kan kaybetmeye devam ediyor.

“Washington’dan habersiz kuş uçuramaz!”

Venezuela’da diktatör Maduro rejiminin Washington’dan habersiz olarak kuş bile uçuramayacak olduğundan söz eden yerel kaynaklar, aynı zamanda rejimin artık yolun sonuna geldiğini belirtiyor.

Venezuela’nın artık geçmişe oranla yönetime desteğinin son derece azaldığı, ülkede üretimin son 6 ay içerisinde olağanüstü düzeyde düşüş eğilimi gösterdiği ve askerlerin bile gıda gibi konularda erişimlerinin kısıtlı hale geldiğinden söz edilmeye başlandı.

Washington’un haberi olmadan Venezuela’nın herhangi bir adım atamayacak olduğu, her attığı adımın gerek ABD’nin temsilcileri, gerek ise Guaido tarafından takip edildiği belirtilmekte.

Milyarlarca dolardan yüksek kazanç elde edebileceği petrollerini satamayan Venezuela, aynı zamanda Petro’dan da artık ümidi kesti.

Dash kopyası, rejimin kara para aklama kaynağı olarak görülen Petro’nun ülkede kimse tarafından kullanılmak istenmediği, değerinin hiçbir şekilde gerçek anlamda artmadığı, yönetimin her an el koyabilecek güçte olduğu bir dijital paranın kullanılmasına zorlamalara rağmen halkın sıcak bakmadığı belirtiliyor.

Önünde sonunda batıyorlar

Yerel kaynaklar ve Latin Amerika ülkelerinden birçok insan, Venezuela gibi diktatör rejimlerinin uzun süreler hayatta kalmasının mümkün olmadığını, Petro veya kripto para birimlerinin bir ülke ekonomisini ancak daha kötü hale getirebileceğini, devletlerin kripto para ile ekonomiyi kurtarmasının mümkün olmadığının bir örneğinin Venezuela’dan görüldüğüne değinmekteler.

Çok sayıda insanın bölgede Maduro rejimini istemediği, Venezuela halkı için üzüldükleri belirtilirken, Venezuela’nın olası kötü adımlarına başlamadan bölge ülkelerinin Venezuela’ya müdahale edebileceği ve ABD’nin burada bir numaralı oyuncu olabileceğinden söz ediliyor. ABD’nin istemesi durumunda ülkenin internet erişimini de kesebileceği, Petro’ya da direkt olarak hükümetin bile erişimini engelleyebilecek güçte olduğundan söz ediliyor.

Ancak böylesi adımın bu dönemde gerekli olmadığı, ABD’nin bu konuda bu nedenle adım atmadığından söz edilmekte.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu