AnalizBitcoinKripto Para

Washington’dan Gelen Haberler Bu Hafta Fiyatları Ve Geleceği Belirleyecek! – Bitcoin Ve Küresel Ekonomide Alarm…

ABD seçime gidiyor, dünya ABD'den daha büyük merakla ABD seçimlerinin sonucunu bekliyor ve etkilerini izliyor.

Washington yönetiminde Beyaz Saray’dan dünya ile ilgili kararları kim alacak? Donald Trump, dünyanın birçok bölgesi ve konusu ile ilgili kararları almaya devam eden isim olmaya 4 yıl daha devam edecek mi? Yoksa Demokratların 84 yaşındaki başkan adayı Joe Biden, Trump’ın 4 yıldır aldığı kararlara yenilerini mi ekleyecek? Herkes bu soruyu soruyor. Almanya, Fransa ve diğer birçok ülke ABD seçimlerinden dolayı ülkelerinde vergi düzenlemelerden birçok yasal düzenlemeye kadar bir süre beklemeyi tercih ediyor.

ABD Başkanı Trump’ın politikaları ile rakibi olan aday Joe Biden’in politikaları ve siyasi açıklamaları birbirinden tamamen zıt giderken, özellikle de küresel piyasalarda yaşanan hareketliliği bu hafta Washington’dan gelen haberler belirliyor.

Yatırımcılar Ne Yapacağını Bilmiyor

Türkiye’den duruma bakılacak olursa, eğer ki Joe Biden seçilirse Washington yönetiminin görev ve yetkilerini ele alır almaz Türkiye’ye çok büyük yaptırımlar uygulanması bekleniyor. Joe Biden, S-400 ve Suriye gibi konulardan dolayı Ankara’da “yönetimi değiştirebilecek güçlü yaptırımlar” uygulamak istiyor. Bu hafta belirsizlikler ve siyasi tartışmalar nedeniyle yatırımcılar dolar kuruna yatırım yapmayı sürdürürken dolar kuru gün içerisinde 8 lira 20 kuruşla rekor kırdı. Aynı zamanda gram altın fiyatı 501 liraya yanaştı.

Türk yatırımcılar, Trump seçilmezse dolar kurunun çok büyük oranda artacağı düşüncesi ile hareket ederken, Trump yeniden göreve seçilse bile dolar kurunun yükselmeye devam edeceğini ancak Joe Biden’in seçilmesine göre daha az yükselecek olduğu görüşüne katılıyorlar.

Küresel ekonomide trilyon dolarlık kayıp günden güne artarken, her geçen gün binlerce iş yeri kapanıyor, milyonlarca işsize milyonlarca yenileri ekleniyor. Küresel ekonominin görünümü kısa-uzun vadede negatif ve olumsuz olarak değerlendiriliyor.

Bitcoin, ABD Seçimlerine Göre Fiyatlanıyor

Bugün ABD’den gelen açıklamalar Bitcoin fiyatını derinden etkiliyor. ABD seçimlerinde Trump’ın kazanması durumuna oranla Joe Biden’in kazanması ihtimaline karşılık Bitcoin fiyatı yükseliyor.

Bunda en güçlü temel sebep Joe Biden göreve seçilirse kısa süre içerisinde kripto para birimlerine yönelik kalıcı düzenlemeler yapma isteği, vergi düzenlemeleri ve aynı zamanda Joe Biden’in kripto paralar konusunda olumsuz açıklamalarının bulunmuyor olması gösteriliyor. Aynı zamanda rakip aday Trump’ın da Bitcoin hakkında kötü ve olumsuz açıklamaları bulunmuyor. Ancak Biden’in kripto para birimlerine dönük olarak düzenleme yapacak olduğuna dönük niyeti Bitcoin’in olumlu yönde fiyatlanmasına sebep oluyor.

Bitcoin aynı zamanda bu hafta içerisinde ABD seçimlerinin etkisi dışında alım seviyelerinin küresel coronavirüs salgını nedeniyle de karmaşa yaşıyor. Fiyat yükseliyor yükselmesine ancak bir anlık çakılmanın 2.000 doların üzerinde olabileceği uyarılarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Bitcoin’de 2.000 dolarlık 11.300 dolara kadar düşüş olabileceği alarmları çalarken, analistler düşüşün er ya da geç olacağına değiniyorlar ve 11.300 dolara kadar büyük bir düşüşten söz ediyorlar. Bu durum özellikle de küresel ekonomide yaşanan alarmın bir benzerinin “ne zaman olacak?” endişesi ile Bitcoin’de yaşanmasına sebep oluyor.

Azerbaycan Ve Ermenistan Gelişmeleri

Belki düşük etkisi olduğu iddia ediliyor olsa da Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki gelişmeye Başkan Trump ve ekibi müdahil oldu. Washington’dan gelen haberler geçici ateşkes ilan edildiği yönündeydi ancak ateşkes pek de başarılı olamadı gibi. Trump, sorunu kalıcı olarak çözeceklerini bildirirken ABD’den gelen her yeni Ermenistan ve Azerbaycan açıklaması piyasalarda kripto para birimi fiyatlarını yakından etkiliyor. Analistler, bu gelişmenin kripto para birimi fiyatında %10’un üzerinde etkiye sahip olabileceğini tahmin ediyorlar.

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com’a özel olarak üretilmiştir. Herhangi bir yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu