AnalizEthereumLitecoinXRP

XRP-LTC-ETH Kısa Vadeli Yatırımda Hangisi Çok Kazandırır?

3 büyükler sahada!

Kripto para birimlerinin değeri söz konusu olduğu zaman ‘’Bitcoin nedir?’’ sorusuna doğru yanıt veremeyecek olan bazı ‘’kripto para analistleri’’ bile bir iddia ortaya atar. Bu sebeple doğru kripto para analistlerine ve yorumlarına inanmak yatırımcılar için en önemli konular arasında olmalı. Kripto para birimlerinin değeri eskiye göre çok daha hızlı değişiyor. 2013 yılında kripto para birimi Bitcoin fiyatı bir gün içerisinde 1.000 dolar değer değiştirmezken, bugün artık böylesine büyük değişimler olabiliyor. Bitcoin yatırımcıları açısından bunlar aslında kısa vadeli olarak kar ve zarar ilişkisi içerisinde yatırımcının doğru hareket eder ise kazanç elde etmesinde büyük bir fayda sağlarken, yatırımcı eğer doğru davranamaz ise bunun sonucunda ciddi bir zarar edebiliyor.

Altcoin analizi yapmadan önce ‘’hangi altcoin alınmalı?’’ sorusuna yanıt aramak gerekiyor. En azından kripto yatırımcıları bu dönemde bu sorunun yanıtını arıyorlar.

Litecoin bu dönemde en fazla tercih edilmeye başlayan ve değeri bir anda diğer altcoinlere göre daha fazla değer kazanan kripto paralar arasında bulunuyor. Litecoin evet gelecekte en iyi altcoinler arasında görülecek olduğuna dair beklentiler olan bir büyük ve güçlü altcoin olsa da uzun vadeli olarak tercih ederken dikkatli olmak gerekiyor. Charlie Lee’nin hareketlerinin sonucunu hatırlatmaya gerek duymuyoruz.

XRP, arkasında olan büyük güç Ripple, bankalar tarafından bile anlaşmalara konu oluyor ve kısa, orta vadeli altcoin yatırımı yapmak isteyenlerin en fazla tercih ettikleri altcoinler arasında 3. sırada yerini almakta.

Ethereum ise bu dönemde yine her zaman olduğundan hiçbir farkı olmadan 2. sırada en büyük altcoin olarak uzun, kısa ve orta vadeli yatırımcılar tarafından çok fazla tercih ediliyor. Kripto para birimlerinin değeri giderek artarken bir dönem değer kaybeden Ethereum, bugün dünyada en fazla tercih edilmekte olan en büyük 2. kripto para birimi olarak tanınıyor.

Ethereum ve diğer 2 altcoin arasında kalanların nasıl karar vermesi gerektiği konusu ise yatırımcılara kaldığı kadar kripto para analistlerinin ne dedikleri de son derece önemli. Aslında kripto para yatırımcıları eğer bu dönemde ‘’ben yatırım yapacağım.’’ diyorsa kripto para yatırımı olarak uzun, kısa veya orta vadeli olarak en çok yatırımı Bitcoin’e yapmalı. Eğer yatırımcılar kısa vadede Bitcoin yatırımı yapmak istemiyorsa altcoin yatırımı yapacak ise altcoinleri inceleyelim.

Ethereum

Ethereum aslında kısa vadede en fazla kar ettirebileceği gibi en fazla zarar ettirebilecek kripto paralar arasında yer alıyor. Bitcoin değer kaybı yaşadığında en faza etkilenen kripto paralar arasında ilk 2 sırada olan kripto para biriminden olan Ethereum’un değerinde ciddi düşüşler olabiliyor. Yatırımcıların Ethereum hakkında bu konuda ne düşündüğünden bağımsız olarak bazı kripto para analistleri de bu konuda ortak bir düşünceye sahiptirler. Ethereum fiyatının diğer birkaç kripto para yatırımına göre daha fazla değer kaybettiğinden yakınan yatırımcıların sayısı giderek artıyor.

Ancak Ethereum değeri ile adından söz ettiren 2. altcoin olarak bilindiği ve piyasa hacmi XRP ve diğerlerine göre daha fazla ilgi çektiği için kısa vadede yatırımcılar kısa vadeli olarak olmasa bile orta vadeli olarak yatırımlarında Ethereum’u tercih ederler ise sonucunda kazanan yine kendileri olacaktır. Ethereum yatırımcıları kısa vadede ise Bitcoin fiyatında ciddi bir düşüş yaşanabileceği beklentisinden dolayı ciddi bir değer kaybı olabileceğinden endişe edildiği için Ethereum’u kısa vadeli olarak asla tercih etmemeli.

XRP

XRP, büyük altcoin olarak yatırımcılarına hem kısa vadede, hem orta hem de uzun vadede değer kazandıracak altcoinler arasında bulunuyor. Ne kadar fazla adından söz ettirse de bu yakın zamanda XRP’nin değerinde bazı şeyler oldu. XRP, öncesinde 50 milyon dolarlık yatırım alan Ripple nedeniyle ciddi bir artış yaşadı ve %8 oranında değer kazandı. Ancak hemen arkasından yaşananlar Ripple (XRP) yatırımcılarına ciddi bir kripto para kaybı ve kazanç kayıplarına neden oldu. XRP yatırımcıları kısa süre içerisinde ciddi bir değer kaybı nedeniyle %8 kazancın tamamen silindiği ve bu sebeple %8 değerin üzerinden daha fazla para kaybettiklerini açıkladılar.

Bu veya o sebeple kripto para yatırımı yapacak olanlar kısa vadede karmaşalar olduğu ve değeri bir yükselip, 2 düştüğü için Ripple’dan yani (XRP) yatırımından uzak durmalılar.

Litecoin

Litecoin ise kısa vadede kripto para birimi yatırımcıları tarafından dikkat çeken altcoinler arasında ve kısa vadeli yatırımlar için tercih edilebilir gibi dursa da kripto para analistleri 135 dolar değerinden bir düşen bir yükselen Litecoin yatırımı konusunda kısa vadeli yatırımcıların çok fazla beklenti ile hareket etmemesi gerektiğini ifade ediyor. Litecoin fiyatı bugün bu saatte 134 dolar seviyesinde hareket ederken, ETH 264 dolar, Ripple (XRP) ise 0.42 dolar fiyatla kendisine alıcı bulabiliyor. Her 3 altcoin orta vadeli ve uzun vadeli olarak tercih edilebilir olsa da kısa vadeli tercihlerde her birinin bazı riskleri var ve bu riskleri almak kolay değil. Ancak Litecoin’in Ağustos ayında yaşayacağı halving olayı fiyata olumlu bir şekilde yansıyabilir.

Altcoinler özellikle Bitcoin hareketleri ile paralel bir şekilde hareket ediyor. Özellikle boğa sezonu olmayan dönemlerde (yani bu zamanlar) yatırım yaptığınız paranın en az yüzde 50’sini Bitcoin’de tutmanız öneriliyor. Kripto para piyasasında hangi altcoine yatırım yapılırsa yapılsın Bitcoin fiyatı yakından takip edilmelidir. Son artışlarda da görüldüğü üzere yüzde 57’lik piyasa hakimiyeti ile BTC her zaman kripto para piyasasında en güvenilir liman olarak karşımıza çıkıyor.


*Bitcoinsistemi.com tarafından yayınlanan bu içerik bilgi verme amacıyla yayınlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti yasaları uyarınca hareket eden Bitcoinsistemi.com, öneri vermek veya tavsiye vermek ile yetkili değildir. Bitcoinsistemi.com’da yayınlanan analiz içerikleri herhangi bir öneri, tavsiye niteliğinde olmayıp yazarın şahsi görüşlerini yansıtır ve haber amacı taşır. 
**Kısa badeli yatırımdan kasıt, günlük saatlik hatta dakikalık olan yatırımlardır.
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu