Kripto HaberleriEkonomiYabancı Kaynaklar FUD Mu Yayıyor? 3 Mayıs’taki Gelişme Yeniden Yayılmaya Çalışıldı!

Yabancı Kaynaklar FUD Mu Yayıyor? 3 Mayıs’taki Gelişme Yeniden Yayılmaya Çalışıldı!

Beyaz Saray yetkilileri yaptıkları açıklamada borç limitinin yükseltilmesini sağlamaması durumunda olacakları söyledi.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bugün geç saatlerde bazı önemli yabancı basın kaynaklarından yayılan iddiada Beyaz Saray yönetiminin, borç limitinin yükseltilememesi ve ABD’nin temerrüde düşmesi durumunda hisse senedi borsalarının %45 değer kaybedeceği dile getirilmişti.

Yeni gündeme gelmesine rağmen aslında 3 Mayıs tarihli Beyaz Saray raporuna dayanıyor.

Yani söz konusu gelişme doğru olsa da yeni değil ve daha önce Beyaz Saray yetkilileri tarafından resmi web sitelerinden paylaşılmıştı.

Bu iddianın yabancı basın kaynakları tarafından yeniymiş gibi dile getirilmesi, FUD yayıldığına dair söylentilere neden oldu.

Beyaz Saray Yönetimi 3 Mayıs Tarihli Raporunda Ne Demişti?

Beyaz Saray, Kongre’nin borç tavanını yükseltememesi ve ABD’nin yükümlülüklerini yerine getirememesi halinde ABD borsasının %45’in üzerinde düşeceği ve 8 milyon Amerikalının işini kaybedeceği yönünde sert bir uyarıda bulundu.

Borç tavanı, ABD hükümetinin sosyal güvenlik, tıbbi bakım ve ordu gibi hizmetleri ödemek için borç alabileceği para miktarının sınırıdır. Hükümet her yıl vergilerden ve diğer kaynaklardan aldığından daha fazla harcama yaparak toplam borca eklenen bir açık bırakır.

ABD daha önce hiç ödemelerinde temerrüde düşmemişti, bu nedenle temerrüde düşmesi halinde tam olarak ne olacağı belirsiz. Ancak uzmanlar bunun ABD ve küresel ekonomi için felaket olacağı konusunda hemfikir.

Hazine Bakanı Janet Yellen Ocak ayında Kongre’ye gönderdiği bir mektupta borç limitinin yükseltilmemesinin ABD ekonomisine, tüm Amerikalıların geçim kaynaklarına ve küresel mali istikrara “onarılamaz zarar” vereceğini söyledi.

İlgili Haber
Kripto Yatırımcıları Yeni Haftada Bu Altcoin Gelişmelerine Odaklanacak! İşte Listesi

Beyaz Saray: “ABD İflas Ederse Borsa Yüzde 45 Düşebilir”

Beyaz Saray, yayınladığı son raporunda konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Uzun süreli bir temerrüt durumunda ise maliyetler daha da büyük olacaktır. Uzun süreli bir temerrüdün etkisine ilişkin bir CEA simülasyonu, Büyük Buhran sıralamasında ani ve keskin bir durgunluk göstermektedir. 2023’ün 3. çeyreğinde, simüle edilen borç tavanı aşımının ilk tam çeyreğinde, borsa yüzde 45 düşerek emeklilik hesaplarına darbe vuruyor; bu arada tüketici ve iş dünyası güveni önemli darbeler alarak tüketim ve yatırımda gerilemeye yol açıyor.

Tüketiciler tüketimi azalttıkça ve işletmeler işçi çıkardıkça işsizlik yüzde 5 puan artıyor.  Büyük Buhran ve COVID resesyonundan farklı olarak, hükümet tüketicilere ve işletmelere yardım edemiyor.  Kriz devam ederken ekonomi yavaş yavaş iyileşiyor ve 2023 sonunda işsizlik hala yüzde 3 puan daha yüksek seyrediyor.”

Borsanın bu denli düşmesi tabii ki ill tepki olarak Bitcoin’in de ciddi gerilemesine yol açabilir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları