Kripto HaberleriBitcoinYanlış Bilgi: FED Olağanüstü Toplantı Kararı Almadı! -Bitcoin

Yanlış Bilgi: FED Olağanüstü Toplantı Kararı Almadı! -Bitcoin

Takip et

ABD’nin para politikası üzerindeki hamleleri Bitcoin’i ve kripto paraları yakından ilgilendirdiğinden yatırımcıların bir gözü ABD Merkez Bankası’nda.

Bildiğiniz üzere FED’in bir sonraki FOMC toplantısı 15-16 mart tarihinde gerçekleştirilecek.

14 Şubat’ta Toplantı Yapılacak

FED,14 Şubat 2022 tarihinde yeniden toplanacağına ilişkin bir takvim güncellemesi “FED olağanüstü toplanıyor” şeklinde bir algıya neden oldu.

Olağan Bir Toplantı

Peki bu dün açıklanan yüksek enflasyon rakamları sonrası yapılacak olağan üstü bir toplantı mı?

Bunun cevabının çok net bir şekilde hayır olduğunu söyleyebiliriz. Zira FED bir yıl içerisinde düzenli olarak  planlanmış 8 sekiz toplantı (FOMC toplantısı) dışında, ayda bir yada iki kere olağan şekilde toplantı düzenliyor.

Ayda bir yada iki defa düzenlenen bu genel kurul toplantılarının kapalı şekilde ve belirli bir gündem maddesi ile gerçekleştiğini gözlemliyoruz.

Daha Önce de Aynı Gündemle Toplanılmış

14 Şubat’tan önce gerçekleştirilen toplantıların takvimine baktığımızda genellikle ayda iki kez olmak üzere gerçekleştiğini gözlemliyoruz. Şubat ayına ilişkin ilk kapalı toplantının da 14 Şubat tarihinde gerçekleşeceğini görüyoruz.

14 Şubat’ta yapılması planlanan kurul toplantısının gündem maddesinin: “FED tarafından uygulanan faiz oranlarının gözden geçirilmesi ve belirlenmesi” olarak  ifade edilmiş.

Benzer bir gündem maddesinin 18 Ocak 2022, 6 Aralık 2021, 15 Kasım 2021’de de ele alındığını ve bundan önceki toplantılarda da bu gündem maddesi ile kapalı toplantı düzenlendiğini görüyoruz.

Dolayısıyla söz konusu toplantı olağanüstü bir toplantı değil.

“İlan 2 Gün Önce Yapılır”

FED tarafından düzenlenen kapalı toplantıların zamanlaması ve ilanı ile ilgili açıklamalar bölümünde şu ifadeler yer alıyor;

“Guvernörler Kurulu genellikle ayda iki kez yapılan ve para politikası ve merkez bankasının diğer sorumluluklarını kapsayan toplantılardır.

Kapalı toplantılar, görüşülecek konuların niteliğine göre belirlenen bir takvim çerçevesinde kamuya duyurulur.

Yalnızca belirli konuları dikkate alacak bir toplantı genellikle bir hafta önceden kamuya duyurulması gerekir; Yalnızca hızlandırılmış öğeleri dikkate alan bir toplantı, mümkün olan en erken zamanda, genellikle toplantıdan iki iş günü önce bir bildirim gerektirir.

14 Şubat’ta gerçekleşecek toplantı da hızlandırılmış toplantı statüsünde gerçekleştirilecek. Bu nedenle 2 gün yapılan duyuru prosedüre uygun olağan bir toplantı olduğunu gösteriyor.

Bitcoin haber saatimiz itibariyle 43.600$’dan işlem görmeye devam ediyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

1 Yorum

guest

1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Bi deli bi kuyuya taş attı…

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları