BitcoinHaberlerKripto ParaKripto Para Madenciliği

Yasa Dışı Faaliyet Gösteren 106 Kripto Para Madencisi Kapatıldı!

Kazakistan, yasa dışı faaliyet gösteren 106 kripto madencisinin faaliyetlerini durdurdu.

Kripto para madenciliğinde dünya liderleri arasında yer alan Kazakistan yasa dışı faaliyet gösteren kripto para madencilerinin izini sürmeye devam ediyor.

Kazakistan Yasa Dışı Kripto Para Madencilerinin Peşinde!

Geçtiğimiz Şubat ayında 13 yasa dışı kripto madencilik şirketini kapatan Kazakistan şimdi de yasa dışı faaliyet gösterdiği tespit edilen 106 adet kripto madencisinin daha faaliyetlerini durdurdu.

Hükümetin yaptığı açıklamada, devlet kurumları tarafından yürütülen soruşturma kapsamında kapatılan madencilik şirketlerinden 55’inin gönüllü olarak faaliyetlerini durdurduğu, geriye kalan 51’inin ise zorunlu olarak kapatıldığı ifade edildi.

Devlet kurumlarının yürüttüğü soruşturma kapsamında bazı siyasi kimliği olan isimlerin de kripto para madenciliğine dahil olduğu görüldü.

Yapılan açıklamada kripto madenciliğine karışan isimler arasında ülkenin eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in kardeşi Bolat Nazarbayev, ülkede 2 milyondan fazla kişiye elektrik sağlayan Central Asian Electric Power Corp.’un yönetim kurulu başkanı Alexander Klebanov ve Forbes tarafından Kazakistan’ın en zengin 17. adamı olarak gösterilen Kairat Itegmenov’in de bulunduğu belirtildi.

Kazakistan’ın Kripto Para Madencilik Sektöründeki Yeri!

Çin’in kripto para birimleri işlemleri ve madenciliğine yönelik yasaklarından sonra madencilerin tercih ettiği ülkelerden biri olan Kazakistan, dünyanın ikinci en büyük Bitcoin üreticisi konumunda yer alıyor.

Ülkenin aldığı madenci göçünden sonra Cumhurbaşkanı Kassym Jomart Tokayev geçtiğimiz Haziran ayında Bitcoin madenciliğini meşrulaştırmıştı.

Meşrulaşmasının ardından ülkede yaşanan elektrik problemlerinden sonra başkan Tokayev, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada kripto madencilik vergilerinin artırılması çağrısında bulunmuştu.

İlgili Haber
Kazakistan, Bitcoin (BTC) Madencilerine Savaş Açtı: Yüzde 500 Vergi!

Hatta ülkenin Elektrik Şebeke İşletmecisi (KEGOC) elektrik sıkıntısının yaşandığı günlerde kripto para madenciliği ile uğraşan kişilere planlanan elektrik arzını tamamen iptal etmişti.

İlgili Haber
Kazakistan'dan Bitcoin Madencilerine Kötü Haber!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu