Kripto HaberleriBitcoinKazakistan, Bitcoin (BTC) Madencilerine Savaş Açtı: Yüzde 500 Vergi!

Kazakistan, Bitcoin (BTC) Madencilerine Savaş Açtı: Yüzde 500 Vergi!

Takip et

Çin’in Bitcoin (BTC) ve BTC madencilik yasaklarından sonra popüler hala gelen ülkelerden birisi de Kazakistan olmuştu. Kazakistan içerisindeki uygun şartlar ve düşük elektrik ücretleri, madencileri çekse de bu çok uzun sürmeyecek gibi gözüküyor.

İlgili Haber
Bitcoin Madenciliğinin Parlayan Yıldızı: Kazakistan

Kazakistan’daki Bitcoin Madenciliğine Darbe

Kazak yetkililer, Bitcoin madencilerine yönelik yeni politikalar geliştirmeye başladı. Kazinform isimli yerel bir haber kaynağı tarafından aktarılan bilgilere göre, yetkililer özellikle kripto para madencilerine verilen elektriğe zam getirme peşinde. Söz konusu zam ve vergi artışı ile elektriğin watt fiyatının 0,0023 dolardan 0,012 dolara çıkartılması planlanıyor.

Kazakistan’ın Maliye Bakan Yardımcısı olan Marat Sultangaziev, konu hakkında yaptığı açıklamada kripto para madencilerinin ekipmanları için de vergi ödemesi gerektiğini ifade etmişti.

Sultangaziev, madencilerin ekipmanları ile blok ödülü kazanıp kazanmamasına bakılmaksızın ekipman başı vergi talep etti. Bunun kumarhanelerdeki makine vergisine benzediğini ifade eden Sultangaziev, cihaz açık olsa da olmasa da bunların bulundurulmasından kaynaklı vergi alınabileceğini ifade etti.

Aslında Kazakistan geçtiğimiz ay da kripto para madencilerine yönelik çok dostane bir adım atmamıştı. Elektrik sıkıntılarının yaşandığı günlerde Kazakistan’da da ocak ayında madencilere yönelik planlı elektrik kesintisi uygulandı.

Protestolar artmaya başlasa da Ocak ayı boyunca Bitcoin madencilerine elektrik verilmedi. Şimdi ise getirilen fahiş vergi ve inanılmaz zam ile birlikte elektriğin yeniden verildiği görülüyor. Bitcoin madenciliği ise Ocak ayındaki kesintiler nedeniyle genel bir hashrate düşüşü yaşamıştı.

 

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları