Bitcoin MadenciliğiHaberler

Yeni Bir Kripto Madencilik Merkezi Doğuyor!

Gürcistan kripto para madenciliğinin yeni parlayan yıldızı olma yolunda ilerliyor.

Çin‘in vermiş olduğu madenci göçünün yankıları hala sürerken kendilerine yeni yerler edinen madencilerin büyük bir kısmı eski düzenlerini kurmayı başardı.

Böyle olunca da bazı yerleşim yerleri haliyle madencilerin gözdesi haline geldi. Geçtiğimiz ay sonu itibarı ile Gürcistan‘daki kripto para madencileri Foundry USA madencilik havuzundaki bilgi işlem gücünün %34’ünü oluşturdu.

Dünyanın en büyük madencilik havuzunun verilerine göre, bu geçen yılın üçüncü çeyreğinden bu yana toplam payın yaklaşık iki katını oluşturuyor.

Gürcistan, nükleer ve güneş enerjisi gibi sürdürülebilir kaynaklardan nispeten düşük enerji fiyatları da dahil olmak üzere kripto para madencilerini çeken çeşitli teşviklere sahip durumda. Bu, bir bakıma madencilik şirketlerinin kendilerini çevreye duyarlı olarak lanse etmelerini sağlıyor.

Devlet tarafından da destek gören madencilik faaliyetleri daha yeşil güç sağlayıcısı ihtiyaçlarını yine devlet eliyle gerçekleştiriyor. Mevcut yasalar zaman zaman bu faaliyetlerin önünde engel oluştursa da College Park örneğinde olduğu gibi bu tip engellerin de üstesinden gelinebiliyor.

College Park’ın Yeşil Enerji Çabaları

Atlanta banliyösünde bir veri merkezi satın aldıktan sonra Bitcoin madencisi CleanSpark Inc. ile güçlerini birleştiren College Park, Gürcistan yasalarına takıldı.

Ancak daha ucuz ve daha yeşil bir güç sağlayıcısı arayışında olan şirkete Gürcistan Kamu Hizmeti Komisyonu başkanı Tricia Pridemore destek verdi. Yeni bir anlaşma sonrası kripto para madencilerinin daha temiz gücü indirimli olarak satın almalarının önü açılmış oldu.

CleanSpark Yönetim Kurulu Başkanı Matt Schultz ise “Günün sonunda Gürcistan bu işi burada istiyor. Eyalette Bitcoin yetiştirmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar.” dedi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu