HaberlerKripto Para

Yetkililer Uyarıyor: “Her Gördüğünüz Köpek Temalı Projeyi SHIB Sanmayın!”

Son zamanlarda iyice artan kripto para dolandırıcılıklarına bir yenisi daha eklendi.

Köpek temalı meme projeleri ilgi çekmeyi sürdürürken bazı projeler yatırımcılarını ciddi şekilde kazanç sağlamayı başarmış görünüyor ancak öyle projeler var ki kazanç sağladım zannederken bir anda tuzağa düşmeniz işten bile değil!

Söz konusu köpek temalı projelerden biri olan Anubis (ANKH) tam da böyle kripto paralardan biri. Öyle ki bir yatırımcı bu proje yüzünden 470.000 dolar kaybettiğini iddia ediyor. Olayın en can alıcı noktası ise mağdur yatırımcının şu sözlerinde saklı:

Bizler -ne yazık ki- kriptoda, ‘önce al, sonra araştırma yap’ zihniyetine sahip olma eğilimindeyiz.

AnubisDAO adlı proje, ANKH token satışıyla 60 milyon dolar topladı ancak olayın iç yüzüne bakıldığında 60 milyon dolarlık fonun buhar olup uçtuğu görülüyor.

İlk olarak 28 Ekim’de Twitter üzerinden tanıtımı yapılan AnubisDAO büyük bir ilgiyle karşılandı ve kısa sürede birçok yatırımcının dikkatini çekti.

Yatırımcılar ANKH karşılığında ETH’lerini projeye adeta körü körüne yatırdılar. Ancak bir süre sonra ANKH fiyatı sıfıra indi.

Olayın akabindeki ilk saatlerde AnubisDAO’nun sosyal medya tanıtıcısı aktifti ve Copper Launch platformundaki bir “hata” nedeniyle sorunlar oluştuğu belirtilip bunun için özür bile dilenmişti.

Olayın en büyük mağdurlarından biri olan söz konusu yatırımcı Nguyen, Copper Launch’taki satışın ünlü bir fonlama platformu olduğu için güven verdiğini ancak bunun koskoca bir aldatmacadan ibaret olduğunu belirtti.

Son zamanlarda bu tür dolandırıcılık vakalarındaki artışa dikkat çeken yetkililer hazırladıkları bir raporda 2021’in sadece 3. çeyreğinde çalınan toplam kripto para biriminin 1.1 milyar doların üzerinde olduğunu ortaya koydu. Ethereum’un 800 milyon doların üzerindeki kayıpla birincil hedef olmayı sürdürdüğü ifade edildi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu