Bitcoin Madenciliği

19 Milyonuncu Bitcoin Kısa Bir Süre Sonra Madenden Çıkarılacak!

Maksimum arzı 21 milyon adet olan Bitcoin için 19 milyonuncu coinin madenden çıkarılması önem taşıyor.

Mevcut durumda tahminlere göre önümüzdeki 23 gün içerisinde 19 milyonuncu Bitcoin’in madenden çıkarılması bekleniyor.

Her On Dakikada Bir 1 Bitcoin Bloğu Madenden Çıkarılıyor

Bu yazının yazıldığı anlarda 18.979.587 olan Bitcoin arzı, böylelikle bir dönüm noktası niteliği taşıyan 19 milyonuncu coine adım adım yaklaşıyor. Yeni blokların madenden çıkarılması ile birlikte BTC’nin arzı güncel hash oranlarıyla 10 dakikada bir artıyor.

Bilindiği üzere Bitcoin’in toplam arzı maksimum 21 milyon adet olacak şekilde tasarlanmış durumda. Bu durum, BTC’nin mucidi Satoshi Nakamoto tarafından kripto paranın kaynak kodlarına bu şekilde eklenmiş. Tüm BTC’lerin madenden çıkarılmasının ardından ise sirkülasyonda bulunan coin sayısı sabit olarak devam edecek. Buna rağmen bazı tahminlere göre son BTC 2140 yılı civarında madenden çıkarılabilecek.

Son Bitcoin’in madenden çıkarılmasının bu kadar uzun sürecek olmasının arkasında madencilik hızının zamanla düşeceği tahmini bulunuyor. Her 210.000 blokta bir olacak şekilde bir yarılanma etkinliği yaşanıyor ve madencilere verilen BTC ödülü yarıya indiriliyor. Bu yarılanma etkinliği yaklaşık olarak her dört yılda bir gerçekleştiriliyor. 2009 yılında madencilere blok başına 50 BTC ödül verilirken günümüzde ise bu sayı 6.25 BTC olarak seyrediyor.

Antik BTC Cüzdanları Uyanmaya Başladı

İlgili Haber
2010 Yılından İtibaren Uyuyan Bitcoin Cüzdanı Uyandı!

Kripto para balinalarının hareketlerini izleyen WhaleAlert hesabına göre, 2010 yılına ait, bünyesinde 489 adet BTC bulunduran bir cüzdan ilk kez aktif hale geldi. Bununla birlikte o dönem 50 dolara tekabül eden 489 adet BTC, yatırımcısının sabrı sayesinde şu anda yaklaşık olarak 20 milyon dolar değer sahip.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu