AnalizBitcoin

20.000 $ Sinyali Geldi Mi? Bitcoin Arzı Son 5 Ayın En Düşük Seviyesinde

Glassnode verilerine göre Bitcoin arzı 5 ayın en düşük seviyesini gördü. 20.000 $ sinyali olarak yorumlanabilir mi?

Hafta başında iyi bir atak yapan Bitcoin 19.000 $ üzerinde yatay hareketlerine devam ediyor. Birçok yatırımcı Bitcoin’in bu yatay hareket sonrası, aşağı yönlü mü yoksa yukarı yönlü mü hareket edeceğini tahmin etmeye ve buna göre pozisyon almaya çalışıyor. Glassnode verileri özelikle sert hareketler öncesi  Bitcoin’in yönü hakkında ipucu verebilir.

Glassnode Alerts’in Twiterdan duyurduğu son veriye göre Bitcoin arzı son 5 ayın en düşük seviyesini gördü.

Peki Bu Ne Anlama Geliyor ?

Bir ürünün arzı, malın belirli bir piyasada, belirli bir zamanda ve belirli bir fiyattan satışa sunulmasıdır. Talep ise satın alma isteği demektir. Talebin arzdan yüksek olduğu durumlarda talebe oranla arz düştüğü için fiyat yükselir.

Özelikle Bitcoin’e karşı kurumsal yatırımcıların artan ilgisi, taleplerin çok yükselmesine neden oldu. Günlük belirli bir kapasitede üretim yapılabilen Bitcoin’in arzı bu talebi karşılayamadı ve sonuç olarak son 5 ay içerisinde içerisinde olduğumuz boğa koşusu başladı.

Glassnode verilerinde son 5 ayda arzın düştüğünü görüyoruz. Aslında günlük üretilen Bitcoin miktarında herhangi bir azalma yok ancak üretime karsı artan talep arzın düşmesine neden oluyor. Bu da talebin karşılanamaması nedeniyle fiyat artışı anlamına geliyor. Şuan da ATH seviyelerine yakın noktadan işlem gören Bitcoin’in arzı, boğa koşusunun başladığı andan itibaren en düşük seviyede. Bu veri ile hareket eden uzmanlar, Bitcoin’e olan ilginin her geçen gün arttığı ve arzın talebi karşılayamaması nedeniyle fiyatın bu seviyelerden çok daha yükseğe çıkacağı yorumunu yapıyor.

Bitcoin’in sert hareketler yaptığı son 2 aylık periyoda bakıldığında, Arz grafiğiyle ters orantılı fiyat hareketleri gösterdiği gözlemleniyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu