BitcoinHaberler

2022’de Bitcoin İçin En Büyük Tehlike: “FED”

Bitcoin'den yeni yıl rallisi mi geliyor?

Bitcoin’in yeni yılları sevdiğini önceki haberlerimizde aktarmıştık. Bunun farkında olan büyük oyuncularda, yeni yıl hareketliliğine hazırlanmaya başladı.

10 Kasım’da başlattığı düşüş trendinden bir türlü çıkamayan Bitcoin’e ilişkin umutlar tükenmedi. Zira profesyonel yatırımcılar zincir içi veriler kanadında Bitcoin fiyatının hala aşırı ısınmadığını düşünüyor. Uzmanlar fiyatın bir türlü aşırı ısınamadan çeşitli sebeplerle soğumaya geçmesinin 2021 rallisini uzattığını ve 2022’de yeni bir ATH görülebileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Bu noktada 2022’ye ilişkin ABD kaynaklı bazı endişeler bu beklentinin satın alınmasının önüne büyük bir set çekiyor. 2022’de FED’den gelebilecek olası bir erken faiz artırımı riski, büyük yatırımcıların ve kurumsal alıcıların risk iştahını kapatıyor.

FED son toplantısında varlık alımlarını Mart ayına kadar bitireceğini ifade etmişti. Bazı analistler son 39 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele eden ABD’nin Mart ayından sonra faiz artırımı yoluna gideceğini değerlendirirken, bazı analistler Covid varyantlarının ekonomiler üzerine oluşturduğu tehdidin devam ettiğini bu nedenle FED’in bu hamlesinin gecikebileceğini değerlendiriyor. Zira Covid endişeleri devam ettiği sürece FED’in parasal sıkılaşma yoluna gitmesi beklenmiyor.

FED’in 2022’ye ilişkin perspektifin değişip değişmediği konusunda ilk toplantıda vereceği sinyaller büyük bir öneme sahip olacak. Yılın ilk toplantısının 25-26 Ocak tarihinde gerçekleşmesi ve kararların 26 Ocak’ta açıklanması bekleniyor.

Umarız bir süredir düşen piyasa izlemekten sıkılan yatırımcılar FED kararının açıklanacağı haftaya kadar yaşanacak bir yeni yıl rallisiyle bir nebze olsun rahatlarlar.

İlgili Haber
Bitcoin'in Yılbaşı Performanslarını Değerlendirdik! Karşılaştırmalı

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu