coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriAltcoinAB Düzenleyicisinden Kripto Para Uyarısı!

AB Düzenleyicisinden Kripto Para Uyarısı!

AB'nin finansal istikrar gözlemcisi kripto paraların hızlı büyümesinin ve DeFi sektörünün ekonomi için risk oluşturabileceği konusunda endişelerini dile getirdi.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Geçtiğimiz haftalarda kripto varlıkların Avrupa’daki statüsünü ve ilerleyen süreçte karşılaşabilecek regülasyonların ana çerçevesini oluşturan Avrupa Kripto Varlık Piyasaları (MİCA) düzenlemesi Avrupa Parlamentosu’ndan nihai onayı almıştı.

İlgili Haber  Avrupa Birliği Bitcoin Yasasına Nihai Onayı Verdi! Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

MİCA’nın onaylanmasından sonra AB düzenleyicileri kripto para sektörü için yeni kurallar oluşturmak ve perakende yatırımcıların çıkarlarını korumak için yeni önlemler üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Coindesk’in haberine göre, AB’nin inansal istikrar gözlemcisi Avrupa Sistemik Risk Kurulu (ESRB) yayınladığı raporunda kripto paraların hızlı büyümesinin ve DeFi sektörünün ekonomi için risk oluşturabileceği konusunda endişelerini dile getirdi.

Bu bağlamda büyük kripto para şirketlerini kapsayacak şekilde yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulabileceğini belirten AB merkez bankası başkanı Christine Lagarde başkanlığındaki ESRB, kripto para işlemlerindeki kaldıraç oranlarının da sınırlandırılması gerektiğine işaret etti.

“Sistemik riskler hızla ve aniden ortaya çıkabilir. Son yıllarda gözlenen hızlı büyüme trendleri devam ederse kripto varlıklar finansal istikrar için risk oluşturabilir.

Bu noktada MİCA’ya kripto varlıklara maruz kalan yatırım fonları için kaldıraç limitleri getirmesini öngören bir madde de eklenmelidir.

Ayrıca kripto şirketlerinin yüksek kaldıraçlı bahisler yapmanın popüler yollarından biri olan müşterilerine token ödünç vermesine de sınırlama getirilmelidir.”

ESRB raporunda son olarak geçtiğimiz 2022 yılı kripto paralar ve DeFi sektörü için çalkantılı olsa da, sistemik sonuçların henüz gerçekleşmediği bu bağlamda da gerekli önlemlerin alınması gerektiğin belirtildi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları