AnalizBitcoinHaberler

ABD “Güçlü Dolar” Politikasına Dönmeye Hazırlanıyor! Bitcoin’e (BTC) Etkisi Ne Olacak?

Janet Yellen'ın dolara ilişkin önemli açıklamalar yapması bekleniyor.

ABD’de Biden yönetimiyle birlikte bir çok değişime şahit olacağız. The Wall Street Journal’un haberine göre, Biden’ın ABD hazinesinin başına geçirmeyi düşündüğü isim Janet Yellen, salı günü doların geleceğine ilişkin önemli açıklamalarda bulunacak.

Salı günü ABD kongresinde konuşma yapması beklenen Yellen, Senato’ya doların geleceği ve olası risklerle ilgili bir sunum yapacak. Yellen’a göre;

“ABD dolarının ve diğer para birimlerinin değeri piyasalar tarafından belirlenmelidir. Piyasalar, ekonomik performans değişiklikleri yansıtacak şekilde fiyatlama yapıyor. Bu da küresel ekonomideki ayarlamaları kolaylaştırıyor. “

Bildiğiniz üzere Trump yönetimi özelikle Çin ile arasında başlattığı ticaret savaşları nedeniyle rekabetçi kur politikasını izliyor ve doların değer kaybetmesine karşı ciddi önlemler almıyordu. Bu durum ABD’nin geleneksel yaklaşımına tersti. Sonuç olarak ABD doları her geçen gün zayıflarken arzı sınırlı varlıklar ve gelişmiş ülke para birimleri dolar karşısında değer kazandı.

Biden yönetimiyle birlikte rekabetçi kur politikasından çıkılarak, geleneksel yaklaşım olan ve 1995 yılında Clinton tarafından hayata geçirilen “güçlü dolar” politikasına dönüş olacağı bekleniyor. Bu bakımdan Yellen’in yarınki açıklamaları önem arz ediyor.

The Wall Street Journal’ın haberine göre Yellen, “Amerika Birleşik Devletleri rekabet avantajı elde etmek için daha zayıf bir para birimi arayışında değil. Diğer ülkelerin bunu yapmalarına müsaade etmemeliyiz.” demeye hazır.

Doların zayıfladığı süreç içerisinde arzı sınırlı varlıklar ve borsalarda ciddi ralliler izledik. Şimdi yeni yönetimle birlikte dolar güç kazanmaya başlarsa, başta Bitcoin olmak üzere dolara endeksli tüm varlıklar değer kayıplarıyla karşı karşıya kalabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu