Borsa

ABD Hazine Bakanlığı Rus Darknet’ine ve Kripto Para Borsasına Yaptırım Uygulamaya Başladı!

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya merkezli Darknet'e ve kripto para borsasına yaptırım uygulamaya başladığını açıkladı.

ABD Hazinesi Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), dünyanın en büyük ve öne çıkan darknet pazarı olarak adlandırdığı Hydra Market’e ve Rusya bağlantılı kripto para borsası Garantex’e yaptırım uyguladı.

“Rusya Kaynaklı Siber Suçlar ve Fidye Yazılımlar ABD’yi Endişelendiriyor”

Konuyla ilgili Almanya ve Estonya’yla birlikte çalıştıklarını söyleyen ABD Hazine Bakanı Janet Yellen şunları söyledi:

“Rusya kaynaklı küresel siber suçlar ve fidye yazılım tehdidi ve suç liderlerinin Rusya’da ceza almadan faaliyetlerine devam edebilmesi ABD’yi derinden endişelendiriyor.”

Almanya kısa bir süre önce Hydra platformunun serverlarının kapatıldığını ve 25 milyon dolar değerindeki 543 Bitcoin’in ele geçirildiğini açıklamıştı.

İlgili Haber
Almanya 25 Milyon Dolarlık Bitcoin'e El Koydu!

ABD Hazine Bakanlığı ayrıca Hydra’nın faaliyetleriyle bağlantılı ve illegal işlemler için kullanılmış 100 sanal para birimi adresinin de tespit edildiğini belirtti.

OFAC ayrıca soruşturmaları sonucunda fidye yazılımlar aracılığı ile elde edilmiş ve Hydra’nın kripto para birimi hesaplarına aktarılmış 8 milyon doların da tespit edildiğini açıkladı. Kullanılan fidye yazılımlar arasında Ryuk, Sodinokibi ve Conti gibi programlar yer alıyor.

Rusya Bağlantılı Kripto Para Borsası da Yaptırım Listesinde

OFAC buna ek olarak Rusya merkezli bir kripto para borsası olan Garantex’in de yaptırım listesine alındığını duyurdu.

OFAC, Blockchain araştırmacılarının çalışmalarına göre Rusya kripto para borsalarına giren yasadışı Bitcoin’lerin %86’sının Hydra’dan gönderildiğini söyledi.

ABD’li yetkililer söz konusu platformlara uygulanacak yaptırımları şöyle detaylandırdı:

“Bugünkü kararlar doğrultusunda, yukarıda bahsedilen tüm kişiler ve kurumların ABD’de bulunan ya da ABD’li kişilerin kontrolünde bulunan tüm mülkiyetleri ve menfaatleri bloke edilmiştir ve OFAC’a bildirilmelidir. Buna ek olarak bu kişilerin %50’sinden fazlasına sahip olduğu varlıklar da bloke edilmiştir. Bloke edilen kişilere ABD’li kişiler tarafından gerçekleştirilecek tüm işlemler yasaklanmıştır.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu