Kripto HaberleriAnalizABD Kripto Paralara Yaptırım Uygulayabilir Mi?

ABD Kripto Paralara Yaptırım Uygulayabilir Mi?

Takip et

Bugün İran ve Venezuela tarafından kripto paralara oldukça fazla ilgi duyulan bir dünyada yaşıyoruz. Bunun nedeni ABD’nin bu 2 ülkeye uyguladığı yaptırımların delinmesi adına tek seçeneğin belki de kısıtlı olan tek seçeneğin Bitcoin olmasında yatmasından dolayı kaynaklanıyor. ABD’nin kripto paraları tam olarak izlememesi ve zaman zaman bununla ilgili olarak yaptırımlar uygulanan ülkelere genellikle nakit para üzerinden izlemesi bu 2 ülkenin kripto paralara doğru kaymasını sağlıyor.

Bu durumun arkasında yatan en büyük sebep ise yaptırımları aşamamak ve yaptırımlar dolayısı ile ülkelerin neredeyse çalışamaz, ayakta duramaz hale gelmesinden kaynaklanıyor. Burada aklımıza gelen ilk soru ise ”Ama ABD neden bunu bildiği halde kripto paraları engellemiyor veya bununla ilgili önlemler almıyor?” sorusu geliyor. Bu noktada ABD’nin kripto paraları engellemesi veya herhangi bir şekilde kullanımını azaltmaya yönelik adımı bulunmamasının nedeni yaptırım uygulanan ülkelerin kripto para kullansın veya kullanmasın dışarıdan alacak oldukları her bir ürün ve hizmetin ABD tarafından en iyi şekilde izlenmesi ve bunun üstün bir şekilde algılanarak hemen diğer ülkelere yaptırım uygulanması yatıyor.

Nasıl Yani?

ABD, İran’ın kripto para ile Türkiye’ye gıda ödemesi yapması durumunda Türkiye’den İran’a gidecek olan ve giden her türlü gıda maddesini ve bu maddelerin tutarını bugüne kadar kurduğu düzene dayalı olarak bilebiliyor, saptayabiliyor. Bu sayede kripto paraları direkt engellemek veya ABD’nin Riyal’i engellemeye yönelik adım atmasına hiçbir şekilde gerek kalmıyor. Elbette arada İran’ın ve Venezuela’nın kripto paralardan çok ufak miktarda da olsa faydalanabildiğini belirtmek lazım.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları