Kripto HaberleriEkonomiABD'de Enflasyon Düşecek Mi? New York FED'den Kritik Rapor Geldi!

ABD’de Enflasyon Düşecek Mi? New York FED’den Kritik Rapor Geldi!

Takip et

ABD New York FED’in Pazartesi günü yayınladığı önemli bir ankete göre, enflasyonun bir yıl sonra nerede olacağına ilişkin tüketici beklentileri Temmuz ayında keskin bir düşüş gösterdi.

Bu da artan fiyatları sakinleştirmeye çalışan ABD merkez bankası için potansiyel olarak güven verici bir sinyal oldu.

“Tüketiciler ABD’de Enflasyonun Düşeceğini Düşünüyor”

New York Merkez Bankası’nın Tüketici Beklentileri Anketi’ne göre, medyan beklenti enflasyon oranının bir yıl sonra %6.2’ye yükseleceği yönünde olup, Haziran ayında kaydedilen 11 yılın en yüksek seviyesi olan %6.8’den büyük bir düşüş kaydedilmiştir.

Üç yıl sonra ise tüketiciler, geçen ay %3.6 olarak kaydedilen enflasyonun hafif bir düşüşle %3.2’ye gerileyeceğini düşünüyor.

Tüketiciler önümüzdeki beş yıl içinde fiyatların daha da düşeceğini öngörerek 2027 yılında enflasyon oranının %2.3 civarında seyredeceğini tahmin ediyor.

İlgili Haber
Bitcoin'de Gözler ABD Enflasyon Verisine Çevrildi! Ne Zaman Açıklanacak? Beklentiler Ne?

Raporda şu ifadelere yer verildi:

“Medyan enflasyon belirsizliği hem bir hem de üç yıl sonrası için hafifçe azaldı. Beş yıl sonrasına ilişkin belirsizlik ise daha önemli ölçüde azalmıştır.”

Rapor, 1.300 hanehalkından oluşan dönüşümlü bir panele dayanıyor.

Anket, FED politikacılarının enflasyon krizine nasıl tepki vereceğinin belirlenmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Çünkü gerçek enflasyon, en azından kısmen, tüketicilerin ne olacağını düşündüklerine bağlıdır.

Bu bir nevi kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet gibidir, eğer herkes fiyatların yıl içinde %3 artmasını bekliyorsa, bu durum işletmelere fiyatları en az %3 artırabilecekleri sinyalini verir. Çalışanlar da artan maliyetleri dengelemek için %3’lük bir maaş zammı isteyecektir.

Mayıs ayında enflasyon beklentilerinde beklenenden daha sert bir artış yaşanması, FED yetkililerini yüksek fiyatların kalıcı hale geldiği endişesiyle 1994 yılından bu yana ilk kez 75 baz puanlık faiz artışını onaylamaya itti.

Ülkedeki enflasyon verileri kripto para piyasası tarafından da dikkatle takip ediliyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları