Ana SayfaEkonomiABD'de Merakla Beklenen Büyüme Verisi Açıklandı: Bitcoin Nasıl Tepki Verdi?

ABD’de Merakla Beklenen Büyüme Verisi Açıklandı: Bitcoin Nasıl Tepki Verdi?

Takip et

ABD’nin merakla beklenen faiz kararını dün açıklayan FED, bugün Bitcoin ve kripto paralar için yine önemli bir veri olan GSYİH değerlerinin paylaştı.

ABD Büyüme Verisi -%0.9 Olarak Açıklandı

ABD GSYİH’si -%0,9 olarak açıklandı.

Artan enflasyon, yükselen faiz oranları ve yoğunlaşan tedarik zinciri baskılarının etkisiyle gayrisafi yurtiçi hasıla, ilk çeyrekteki %1.6’lık düşüşün ardından bu dönemde %0.9 geriledi. Beklenti %0.5’lik bir artış yönündeydi.

Bitcoin fiyatı ilk etapta bu gelişmeye negatif bir tepki vermişe benziyor. Açıklamadan önce 23.000 doların üstünde seyreden BTC, açıklamayla birlikte 22.600 dolar seviyesine kadar çekildi.

BTC fiyatının karara ilk tepkisi.

GSYİH ya da gayri safi yurtiçi hasıla, ekonominin bir önceki çeyrekte ne kadar büyüdüğünü ya da küçüldüğünü gösterir.

İlgili Haber
ABD'de Kripto Paraları Etkileyecek Kritik Veri Açıklanacak: İşte Saati ve Olası Etkisi!

ABD’de yılın ilk üç ayında GSYİH yıllık %1.6 oranında azalmıştı. Bu daralma hem ekonomistleri hem de yatırımcıları ürküttü.

Şimdi ise ekonominin üst üste ikinci çeyrekte de daralmasından endişe ediliyordu.

FXStreet’e göre, ABD Ekonomik Analiz Bürosu’nun TSİ 15:30’da açıkladığı ikinci çeyrek gayrisafi yurtiçi hasılaya ilişkin ilk verinin, ekonominin ilk çeyrekteki %1.6’lık daralmadan toparlanarak yıllık bazda %0.5 oranında büyüdüğünü göstermesi bekleniyordu.

Veriler, ABD’de son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonun yol açtığı hasarı ortaya koyması ve piyasalara volatilite getirebilecek olması açısından büyük önem taşıyor.

FED, dün aldığı kararda faiz oranlarını 75 baz puan artırmış ve beklenen seviyede kalmıştı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları