Kripto HaberleriHaberlerABD'li Senatörler "Dijital Dolar" Yasa Tasarısını Tanıttı! İşte Detaylar

ABD’li Senatörler “Dijital Dolar” Yasa Tasarısını Tanıttı! İşte Detaylar

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bir grup ABD’li senatör, dijital doları piyasaya sürmesi gereken doğru hükümet kuruluşunun FED değil ABD Hazine Bakanlığı olabileceğini düşünüyor. Pazartesi günü tanıtılan yeni bir yasa tasarısı bu değişikliği yapmayı amaçlıyor.

“Dijital Dolar Tamamen Anonim Olacak”

ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Stephen Lynch, Jesús Chuy Garcia, Ayanna Pressley ve Rashida Tlaib, Hazine Bakanı’nı ABD dolarının elektronik bir versiyonunu geliştirmek ve piyasaya sürmek için direkt olarak yetkilendiren “Elektronik Para Birimi ve Güvenli Donanım Yasası (ECASH Yasası)” adlı yasayı tanıttı. Söz konusu dijital para biriminde gizlilik ve işlemlerin anonimliğinin korunması hedefleniyor.

Yasa tasarısında elektronik dolar olarak adlandırılan para birimini insanlar telefonlarında ya da kartlarında tutabilecek. Sistem hesap tabanlı değil token tabanlı olacak, yani telefonunu ya da kartını kaybeden kişi parasını da kaybetmiş olacak. Bir diğer deyişle, telefonunu ya da kartını kaybeden kişi cüzdanını kaybetmiş gibi olacak.

Tasarıda elektronik doların meşru para birimi olarak sayılması ve fonksiyon olarak fiziksel dolarla arasında herhangi bir fark olmaması hedefleniyor.

Elektronik Dolarda Blockchain Teknolojisi Kullanılmayacak

Tasarının oluşturulması sırasında danışmanlık yapan Willamette Üniversitesi yardımcı doçenti Rohan Grey, bu yasa tasarısı ile birlikte ABD dolarının dijital karşılığının üretileceğini söyledi:

“Sunduğumuz sistem gerçekten de nakit benzeri bir mantık ile çalışacak. Token tabanlı bir sistem olacak ancak ne merkezi bir deftere ne de dağıtılmış bir deftere (Blockchain gibi) sahip olacak. Hatta hiçbir deftere sahip olmayacak. Sistemde güvenli bir hardware yazılımı kullanılacak ve Hazine Bakanlığı tarafından piyasaya sürülecek.”

Açıklamalara göre söz konusu dijital dolar kişiden kişiye işlemlerini destekleyecek ve bu sayede tamamen anonim işlemler yapılmasına imkan sağlayacak.

Tether gibi Blockchain teknolojisini kullanan stablecoinlerde ise şimdiye kadar yapılmış tüm işlemlerin gönderenini ve alıcısını tespit etmek mümkün.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları