HaberlerKripto Para

ABD’li Üç Üst Düzey Kurumdan Uyarı: Kuzey Koreliler Kripto Para Şirketlerine Sızıyor!

Dışişleri Bakanlığı, Hazine Bakanlığı ve FBI, Kuzey Koreli işçiler hakkında kripto para şirketlerine uyarı yaptı.

ABD’li üç devlet kurumu, yaptıkları açıklamalarında, başka ülkedenmiş gibi davranan Kuzey Koreli bilişim teknolojileri (IT) çalışanlarının ABD’de özellikle kripto para şirketlerinde iş aradıkları konusunda uyarılarda bulundu.

Kuzey Koreliler, ABD’de yaşadıkları şeklinde yalan söyleyerek ABD’li bilişim şirketlerine sızmaya çalışıyor.

“Kuzey Koreli İşçiler Kripto Para Projeleri Hazırladı”

Dışişleri Bakanlığı, Hazine Bakanlığı ve FBI’a göre, şirketlerin Kuzey Koreli işçileri işe almasının yasal riskleri olduğu kadar itibari de riskleri var. Kurumlara göre hem ABD hem de Birleşmiş Milletler’in Kuzey Kore’ye karşı yaptırımları bulunuyor ve bu çalışanların elde ettiği gelirler Kuzey Kore’nin kitle imha silahları ve balistik füze programlarına katkı sağlayarak yaptırımları deliyor.

ABD’li devlet kurumları, yaptıkları açıklamasında Kuzey Koreli IT çalışanlarının sıklıkla özellikle kripto para projelerini seçtiğini söyledi:

“Kuzey Koreli bazı IT çalışanları kripto para borsaları, analiz araçları ve uygulamalar oluşturdu ve bu ürünlerin pazarlamasını yaptı.”

ABD’li yetkililer, Kuzey Koreli işçilerin genellikle normal IT işleriyle ilgilendiğini fakat girdikleri şirketlerdeki yetkilerini Kuzey Kore’nin kötü niyetli siber saldırılarına aracılık etmek için de kullandıklarını belirtti.

İlgili Haber
625 Milyon Dolarlık Ronin Hack Olayı İçin ABD Hükümetinden Yeni Hamle Geldi!

Yapılan bu son uyarı, ABD hükümet kurumlarının geçtiğimiz ay Kuzey Koreli hackerların yaptığı saldırıların ardından kripto para hırsızlığı hakkında yayınladığı bildiriden sonra geldi. Bilindiği üzere devlet destekli Kuzey Koreli bir hacker grubu olan Lazarus, çok sayıda kripto projesine saldırı düzenlemişti.

ABD Hazine Bakanlığı, oyna-kazan Blockchain oyunlarından Axie Infinity’nin (AXS) 625 milyon dolar kaybettiği Ronin hacki olayını Lazarus hacker grubu ile bağdaştırmıştı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu