BorsaHaberler

ABD’li Yetkili Kurum CFTC, Bu Kripto Para Borsasına Dava Açtı: “Bitcoin Hakkında Bizi Yanılttılar!”

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), bu kripto para borsasına Bitcoin ile ilgili dava açtığını duyurdu.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), kripto para borsası Gemini’nin 2017 yılında Bitcoin vadeli işlemler sözleşmesi ticaretini başlatmak için önemli bir dönüm noktasını oluşturacak adım sırasında CFTC kurumunu yanılttığı iddiasıyla dava açtı.

“Kripto Para Borsası Gemini, 2017 Yılında Bitcoin Vadeli İşlemler Konusunda CFTC’yi Yanılttı”

28 sayfalık hukuk davasında borsa düzenleyicisi kurum, Winklevoss kardeşlerin sahibi olduğu Gemini’ı 2017’deki toplantılar sırasında bir Bitcoin vadeli işlem sözleşmesinin fiyatının ne kadar kolay manipüle edilebileceği konusunda yanıltıcı cevaplar vermekle suçladı. CFTC, Gemini’ın “yanlış veya yanıltıcı beyan ve ihmallerinin” yüz yüze toplantılarda gerçekleştiğini söyledi.

Davada şu ifadeler yer aldı:

“Gemini tarafından doğrudan ve başkaları aracılığıyla Komisyon personeline iletilen veya atlanan yanlış veya yanıltıcı ifadeler ve bilgiler, Emtia Borsası Yasasının temel ilkelerine uygunluk da dahil olmak üzere Bitcoin Vadeli İşlem Sözleşmesinin değerlendirilmesi için önemliydi.

Bu tür beyan ve bilgiler, diğer hususların yanı sıra, Gemini Borsası ve Gemini Bitcoin Müzayede’sini kullanan piyasa katılımcılarının büyüklüğü, likiditesi ve sayısının değerlendirilmesiyle ilgiliydi.”

“Gemini Yapılan Toplantılarda Bize Yanlış Bilgi Verdi”

Davada ayrıca, CFTC kurumunun BTC vadeli işlemler kontratlarının “ne kadar kolay manipüle edilebileceği” de değerlendirildiği belirtildi:

“Gemini, ilgili dönem boyunca Komisyon personeliyle yaptığı sözlü ve yazılı iletişimlerde, bir ‘tam rezerv’ borsası olduğunu ve tüm işlemlerin tamamen ‘ön fonlama’ gerektirdiğini beyan etti.

Gemini şirketi, Gemini Borsasının ‘ön fonlama’ yönünün Gemini Borsasını ve Gemini Bitcoin Açık Artırmasını ve dolayısıyla Bitcoin Vadeli İşlem Sözleşmesini manipülasyona daha az açık hale getirdiğini, çünkü yatırımcıların sermaye maliyetini artırdığını ve uygunsuz ticaret davranışını kötü niyetli kişiler için daha pahalı hale getirdiğini beyan etmiştir.”

Ancak CFTC, bu ifadelerin yanlış, yanıltıcı olduğunu ya da “önemli bilgileri atladığını” iddia etti.

CFTC’nin iddiasına göre Gemini, piyasa katılımcılarına binlerce BTC ödünç vermek de dahil olmak üzere, ticaret hacimlerini artırmak için çeşitli yöntemler ile piyasa katılımcılarının sermaye maliyetini düşürmeye çalışıyordu.

İlgili Haber
ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) 44 Milyon Dolarlık Kripto Para Ponzi Şemasını Ortaya Çıkardı!

Gemini’ın ayrıca bazı müşterilere ileriye dönük avanslar göndererek, bu yatırımcılar hesaplarını tamamen sermayelendirmeden önce işlem yapmalarına izin verdiği iddia edildi.

Kurumun iddiasına göre Gemini ayrıca piyasa katılımcılarının kendi aralarında işlem yapmalarını engellediğini de iddia etti ancak bu doğru değildi.

Borsadan İddialara Cevap Geldi

Gemini sözcüsü, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Gemini ilk günden bu yana özenli bir düzenlemenin öncüsü ve savunucusu olmuştur. Affedilme değil izin isteme ve her zaman doğru olanı yapma konusunda sekiz yıllık bir geçmişe sahibiz. Bunu mahkemede kesin olarak kanıtlamak için sabırsızlanıyoruz.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu