Altcoin

Altcoin Ağı Saldırı Sonrasında Çevrimdışı Oldu: Saldırının Faili Kızgın Balina Mı?

Altcoin ağı düzenlenen saldırı sonrasında çevrimdışı oldu, saldırıyı kızgın balina gerçekleştirmiş olabilir mi?

Cosmos (ATOM) altcoini tabanlı bir Blockchain olan Juno, ağa karşı gerçekleştirilen saldırı sonucunda çevrimdışı hale geçti.

Juno bu yazının yazıldığı anlarda çevrimdışı olmayı sürdürüyor ancak geliştirici ekibinin açıklamasına göre kullanıcıların fonları herhangi bir zarar görmedi ve sorunun çözümü için çalışmalar sürüyor.

Juno geliştiricisi yaptığı açıklamasında ağ üzerindeki saldırının son derece basit bir görünüm ile kamufle edilmiş kötü niyetli bir akıllı sözleşmeden kaynaklandığını söyledi.

Şüpheli saldırgan son üç boyunca akıllı sözleşmeler aracılığı ile 400’ün üzerinde işlem dizisi gönderdi ve görünüşe göre bir deneme yanılma süreci sonunda ağın çökmesine neden olacak olan kombinasyonu bulabildi.

Basına konuşan altcoin geliştiricisi, saldırganın saldırı yaşandığı saatlerden birkaç saat sonra bir güncelleme yayınlanarak düzeltilmesi planlanan bir Blockchain açığından faydalandığını söyledi. Geliştirici söz konusu açığın CosmWasm akıllı sözleşmeler platformunu kullanan tüm Blockchain’leri etkilediği için kamuoyuyla paylaştıklarını ifade etti.

Saldırının Sorumlusu Kızgın Balina Mı?

Bu gelişme Juno’nun son bir ayda yaşadığı ikinci büyük zorluk olarak kayda geçti. Mart ayında altcoin platformunda tartışmalı bir yönetim oylaması sonucunda JUNO’nun ilk günlerinde yapılan airdropta hile yaptığı tespit edilen balinanın elindeki tüm kripto paralar alınmıştı. Bu, merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyasında topluluğun bir cüzdandaki coinlere el koyduğu ilk örnek olarak tarihe geçmişti.

İlgili Haber
Oylama Geçti: Altcoin Topluluğu Balinasının Elindeki Coinlere El Koydu! Şimdi Ne Olacak?

Saldırganların herhangi bir maddi kazanç elde edemediği bu son saldırı için de bazı kullanıcılar geçtiğimiz ay coinleri elinden alınan balinayı işaret etti.

*Yatırım tavsiyesi değildir

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu