AltcoinAnalizStellarXRP

Altcoin Değerlendirmesi – Detaylı Ripple (XRP), Stellar (XLM), NEO Analizi

Son zamanlarda birçok yatırımcının hareketlerini yakından gözlemlediği XRP, XLM, NEO fiyat değerlendirmesi bu içerikte...

Bitcoin (BTC)’in son günlerdeki kararsız davranışı bütün kripto yatırımcılarının canını sıkıyor. Bitcoin’in en küçük hareketinde hem BTC yatırımcıları hem de bu küçük harekete daha büyük tepki veren altcoinlerin yatırımcıları, büyük tedirginlik yaşıyor. Bizde bu tedirgin piyasa içerisinde, son günlerin tartışmalı coinlerinden Ripple (XRP)’ı, Stellar (XLM)’ı ve NEO’yu değerlendiriyoruz.

Ripple (XRP) Günlük Grafik’te Dikkat Çeken Hacim

Günlük grafikte beklenen simetrik üçgen kırılımını dün itibariyle gerçekleştiren XRP, yayın saati itibariyle simetrik üçgenin üst kanadına pullback yapıyor gibi görünüyor. Ancak dün gelen kırılımın yeterince hacimli olmaması, fiyatın hızla yükselmesini sağlayacak olan momentumun yakalanamamasına sebep oldu.

Grafikte fibonacci bulutunun üst kanadı 0.56 doları gösteren bir yeşil alan oluşturması, yatırımcıları sevindiriyor. XRP, Fibonacci 0.5 (0.591 dolar) seviyesinden veya ichimoku bulutundan destek alması halinde beklenen yükselişi gösterebilir. MACD göstergesinde üç gün önce oluşan SAT sinyali ise hâlen analistleri düşündürüyor.

XRP fiyatının 0.591 dolar ve ardından 0.56 dolar seviyelerinin kaybetmesi hâlinde, fiyatın 0.546 – 0.534 dolar aralığından tepki alması beklenebilir. Ancak Bitcoin cephesindeki olası ani hareketler bu seviyelerin altına iğne atılmasına sebep olabilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak yatırımlarını yönetmeniz sizin için iyi olacaktır.

Ripple (XRP) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

4 saatlik grafikte MA20 (0.595 dolar) üzerinde kalmaya çalışan XRP, yeşil ichimoku bulutu içerisinde yer alıyor. Hareketli ortalamalar açısından değerlendirildiğinde XRP fiyatının üzerinde direnç sayılabilecek MA50 (0.613 dolar), altında ise MA20 (0.595 dolar) ve MA100 (0.586 dolar) seviyeleri iki ayrı destek niteliğinde bulunuyor.

Ripple (XRP) 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

XLM Grafiğinde Oldukça Daralan Simetrik Üçgen Görünümü

Kripto para dünyasında 3.6 milyar dolarlık hacmiyle 11. Sırada bulunan Stellar (XLM), yayın saati itibariyle 0.167 dolar üzerinden alıcı buluyor. XLM fiyat grafiğine 4 saatlik zaman aralığında bakıldığında fiyatın giderek daralan bir simetrik üçgen içerisinde olduğu görülüyor.

Fiyatın büyük bir yükseliş yaptıktan sonra bu üçgeni oluşturduğu düşünüldüğünde, bu oluşum boğa filaması olarak nitelendiriliyor. Ancak fiyatın yeşil ichimoku bulutunu aşağı yönde deldiği ve kırmızı bir alan oluştuğu görülüyor. Bu durum fiyatın bu simetrik üçgenden sonra aşağı yönlü kırılması ihtimalini güçlendiriyor.

Kırılımın aşağı yönde olmaması ve fiyatın beklenen boğa filaması hedefini gerçekleştirmek istemesi hâlinde, XLM öncelikle önemli bir direnç alanı olan 0.175 – 0.178 dolar aralığını geçmesi gerekiyor.

Stellar (XLM) 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

XLM fiyatı günlük grafikte değerlendirildiğinde, aynı XRP grafiğinde olduğu gibi MACD göstergesi üzerinde SAT sinyali oluşmuş durumda. Olası bir düşüşte fiyata destek çıkabilecek önemli alan, 0.155 – 0.159 dolar aralığı olarak nitelendiriliyor. Diğer önemli destek ve direnç seviyelerini grafik üzerinde bulabilir ve canlı olarak takip edebilirsiniz.

Stellar (XLM) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

NEO Önemli Bir Dönüm Noktasında

Yaklaşık 1.2 milyar dolarlık piyasa hacmiyle 23. Sırada bulunan NEO, yayın saati itibariyle 17.38 dolar civarından alıcı buluyor. NEO fiyat analizinde özellikle bir haftalık grafikte MA20 (17.437 dolar) seviyesi göze çarpıyor.

Haftalık olarak grafiğe bakıldığında, fiyatın 20 haftalık hareketli ortalama olan MA20 ile olan mücadelesi görülüyor. Daha önce birçok kez fiyatın yön tayini yapmasına olanak sağlayan MA20 bu kez hangi yönü gösterecek merak konusu.

Haftanın başında olmamız yatırımcıları fazla endişelendirmiyor. Ancak fiyatın haftalık MA20’den destek bulamaması halinde, önümüzdeki haftalarda aşağı yöneldiğini görebiliriz. Bu tarz bir gerileme olması hâlinde ise fiyatın dönmesini sağlayacak önemli alan 14.455 – 15 dolar aralığı olarak nitelendiriliyor.

NEO Haftalık Grafik – Kaynak: Tradingview

Günlük grafikte incelendiğinde kırmızı ichimoku bulutu içerisinde bulunan NEO, MACD göstergesinde oluşan SAT sinyaliyle birlikte yatırımcıları korkutuyor. Ancak ichimoku bulutunun yeşillendiği dikkate alındığında, fiyatın 16.384 dolarlık seviyeden destek alarak yükselişe geçmesi söz konusu. Olası yükseliş senaryosunda ise ara direnç seviyeleri grafikte gösterilmiş olup en önemli direnç alanı ise 21.518 – 21.121 dolar aralığı olarak görülüyor.

NEO Haftalık Günlük – Kaynak: Tradingview

4 Saatlikte Üçlü Dip Oluşumu!

Ayrıca NEO fiyatı 4 saatlik grafikte değerlendirildiğinde göze ilk çarpan şey, üçlü dip oluşumu oluyor. Grafikte oluşan bu görünüm, yatırımcıları endişeye düşürüyor. Çünkü bu üçlü oluşumun seviyesi olan 17.23 dolar seviyesi, fiyata her defasında destek çıkmış. Ancak bir desteğin veya direncin ne kadar çok denenirse kırılması o kadar kolaylaşır ve buradaki denemeler de bu desteği güçsüzleştirmiş olabilir. Ekstra olarak bu grafikte Bollinger Bantları uygulandığında, fiyatın oldukça daraldığı görülüyor. Bu da fiyatın hızlı bir hareket yapacağını gösteriyor denenebilir. Üçlü dip dikkate alındığındaysa bu hızlı hareketin aşağı yönlü olması ihtimali güçleniyor.

NEO Haftalık 4 Saatlik – Kaynak: Tradingview

“Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu