coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriHaberlerAltına Endeksli Dijital Coin Piyasaya Süren Zimbabwe'ye IMF'den Sert Uyarı Geldi!

Altına Endeksli Dijital Coin Piyasaya Süren Zimbabwe’ye IMF’den Sert Uyarı Geldi!

Kısa bir süre önce altına endeksli bir dijital para birimi piyasaya süren Zimbabwe'ye IMF'den uyarı geldi.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Uluslararası Para Fonu (IMF), Zimbabve’yi yerel para birimindeki volatilite gibi makroekonomik zorluklarla başa çıkmak için altın destekli bir dijital para birimini benimsememesi konusunda uyararak, bunun yerine döviz piyasasını serbestleştirmesi gerektiğini söyledi.

Zimbabwe Merkez Bankası, Ülkedeki ABD Doları Hakimiyetine Son Vermek İçin Altın Destekli Dijital Para Piyasaya Sürmüştü

Ülkenin merkez bankası, işlemlerde tercih edilen para birimi olarak yerel para biriminin yerini alan ABD dolarına olan talebi azaltma çabalarının bir parçası olarak Pazartesi günü yatırımcılara bireyler için minimum 10 dolar, şirketler ve diğer kuruluşlar için 5.000 dolar karşılığında dijital token satmaya başladı. Token daha sonra işlemler için de kullanılacak.

Bir IMF sözcüsü Salı günü sorulara e-posta ile verdiği yanıtta “Bu önlemden elde edilecek faydaların; makroekonomik ve finansal istikrar riskleri, yasal ve operasyonel riskler, yönetim riskleri, kaybedilen döviz rezervlerinin maliyeti gibi maliyet ve potansiyel risklerden daha üstün olmasını sağlamak için dikkatli bir değerlendirme yapılmalıdır” dedi.

İlgili Haber  FED Faizi Yine Mi Yükseltecek? Bu Sene Faiz İndirimi Var Mı? Üst Düzey FED Yetkilisi Açıkladı!

IMF, Zimbabwe yetkililerini ekonomik zorlukların üstesinden gelmek için geleneksel tedbirleri kullanmaya çağırdı.

Bu önlemler arasında sıkı bir para politikası duruşunun sürdürülmesi ve bankaların, yetkili satıcıların ve işletmelerin işlem yaptığı döviz kuru üzerindeki kısıtlamaların kaldırılarak döviz piyasasının serbestleştirilmesinin hızlandırılması yer alıyor.

Zimbabve doları bu yıl dolar karşısında %40 değer kaybederek resmi piyasada 1.070, alternatif piyasada ise 1.500 ila 2.300 arasında işlem görmeye başladı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail