HaberlerKripto Para

Android Ve iPhone Kullanıcıları İçin Acil Kripto Hırsızlığı Uyarısı!

"Tüketiciler bu varlıkları satın almaları halinde yatırdıkları tüm paraları kaybetme olasılığıyla karşı karşıyadır."

Son göstergeler iPhone ve Android kullanıcılarının bir tür sofistike kötü amaçlı kripto para birimi şeması aracılığıyla kripto paralarını kaybedebileceklerini ortaya koydu!

Siber güvenlik araştırma şirketi ESET‘in analistleri Metamask ve Coinbase gibi meşru cüzdan hizmetlerini taklit ederek kötü amaçlı uygulamaların sahte web siteleri aracılığıyla dağıtıldığını tespit ettiler.

Olayın farkına varan ESET araştırmacısı Lukáš Štefanko yapmış olduğu açıklamada “Fonlarınızı yönetmek için hangi mobil uygulamayı kullanacağınızı dikkatlice seçmelisiniz.” dedi.

Štefanko ayrıca Bitcoin ve diğer büyük kripto para birimlerinin fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesinden önemli ölçüde düşmesinin paniğe ve para çekme oranlarının artışına yol açabileceğini belirtti.

Nitekim kripto fiyatları geçen yılın sonlarında sert bir düşüşle gerileme kaydetti. Ancak tüm bu olumsuz fiyat hareketlerine rağmen bilgisayar korsanları boş durmadı.

ESET’in ortaya koyduğuna göre onlarca sahte web sitesi yanıltıcı makaleler aracılığıyla meşru sitelere yerleştirilen reklamların yanı sıra Telegram ve Facebook üzerinden kullanıcıları tuzaklarına düşürmeye devam ediyorlar.

ESET şu ana kadar Çin’deki Coinbase ve MetaMask gibi iPhone ve Android kullanıcılarının hedeflendiğini ortaya çıkardı.

Öte yandan Štefanko, bu tür kötü amaçlı uygulamaların bazılarının güvenli olmayan bir HTTP bağlantısı kullandığını ve bu durumun kurbanlar için başka bir tehdidi de beraberinde getirdiğini ifade etti ve

Bu; kurbanların fonlarının sadece bu planın operatörü tarafından değil, aynı zamanda aynı ağı dinleyen farklı bir saldırgan tarafından da çalınabileceği anlamına geliyor.

dedi.

Uyarı Yayınlandı

Bu ayın başlarında Avrupa Birliği’nin menkul kıymetler, bankacılık ve sigorta izleme örgütleri, kripto para yatırımcılarını bu tür dolandırıcılık vakaları konusunda uyardı. Bilindiği gibi ABD düzenleyicileri de benzer uyarıları sık sık tekrarlıyorlar. Yetkililerce yapılan açıklamada

Tüketiciler bu varlıkları satın almaları halinde yatırdıkları tüm paraları kaybetme olasılığıyla karşı karşıyadır.

denildi ve alıcıların -sosyal medya ve influencerlar da dahil olmak üzere- yanıltıcı reklamların risklerine karşı uyanık olmaları gerektiği belirtildi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu