coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriAnalizArthur Hayes'ten Yeni Kehanetler: "ABD Gizlice Para Basıyor, Kripto Para Piyasasına Dikkat"

Arthur Hayes’ten Yeni Kehanetler: “ABD Gizlice Para Basıyor, Kripto Para Piyasasına Dikkat”

Kripto para borsası BitMEX'in eski CEO'su ve kurucusu Arthur Hayes, yaptığı açıklamasında ilgi çekici tahminlerde bulundu.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Kripto para dünyasının önde gelen isimlerinden Arthur Hayes yakın tarihli bir makalesinde, ABD para politikalarının Japon bankaları üzerindeki potansiyel etkisini tartıştı.

Hayes, Japon bankalarının büyük miktarlarda yabancı tahvil, özellikle de ABD Hazine bonosu (UST) satacağını öngörüyor. Japonya Merkez Bankası’nın bu durumu yönetmek için FED’in FIMA repo imkanını kullanacağını tahmin ediyor. Hayes’e göre bu durum dolar likiditesini artırarak Bitcoin ve diğer kripto paralara potansiyel olarak fayda sağlayabilir.

Hayes, ABD finans sisteminde ilk bankacılık zayiatının Mart 2023’te ortaya çıktığına dikkat çekiyor. İki hafta içinde üç büyük bankanın iflas etmesi, FED’in herhangi bir ABD bankasının ya da yabancı bir bankanın ABD şubesinin bilançosunda tutulan tüm UST’ler için genel bir destek sağlamasına yol açtı. Beklendiği gibi Bitcoin, kurtarma paketinin açıklanmasının ardından takip eden aylarda yükselişe geçti.

İlgili Haber  Bloomberg Analisti Bugün Büyük Gün Dedi, Olacakları ve ETH ETF'lerinin İşlem Göreceği Tarihi Açıkladı

FIMA repo imkanındaki artış, küresel para piyasalarına dolar likiditesinin eklendiğini gösteriyor. Hayes bunun Bitcoin ve diğer kripto paralar için iyi bir haber olduğuna inanıyor. Okuyucuları, bunun kripto piyasasını potansiyel olarak canlandırabilecek gizli para basma yolu olduğu konusunda uyarıyor.

Hayes, UST getiri eğrisinin dikleştiği Eylül-Ekim 2023 dönemini hatırlıyor. Bu durum S&P 500’ün %20 düşmesine ve 10 yıllık ve 30 yıllık UST’lerin %5’in üzerinde getirilerle işlem görmesine neden olmuştu. Buna karşılık olarak Janet Yellen, FED’in Ters Repo Programı’na yatırılan nakdi boşaltmak için borç ihracının büyük kısmını kısa vadeli T-bonolara kaydırdı. Bu hamle piyasaları canlandırdı ve 1 Kasım’dan itibaren kripto da dahil olmak üzere tüm riskli varlıklar için yükseliş başladı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları