binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriAvalancheAvalanche (AVAX) Kurucusu Emin Gün Sirer, Gündemi İşgal Eden Bu Projeler İçin...

Avalanche (AVAX) Kurucusu Emin Gün Sirer, Gündemi İşgal Eden Bu Projeler İçin Uyardı: “Çöp Projeler”

Avalanche (AVAX) kurucusu Emin Gün Sirer, yaptığı açıklamasında kripto paraların son popüler konusunu eleştirdi.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Avalanche’ın Türk kurucusu Emin Gün Sirer, özellikle Ethereum’un son Dencun güncellemesinin ardından kripto para piyasasında Katman-2 (L2) projelerinin çoğalması konusunda sert bir uyarıda bulundu.

Sirer, “çöp” olarak adlandırdığı bu L2 projelerinin birçoğunun FTX’in dolandırıcılıkla suçlanan kurucusu Sam Bankman-Fried’in (SBF) bıraktığı boşluğu doldurmaya çalıştığı konusunda uyardı. Bu projeleri, dolandırıcılık karşıtı uygulamalar olmadan merkezi sıralayıcıları kullanmaları ve kurucularının lansman öncesi kişisel tokenlerini elden çıkarmaları nedeniyle eleştirdi. Bu uygulamaları SBF tarafından oynanan manipülasyon oyunlarına benzetti:

“SBF ile ilgili büyük tehlike işaretlerini hepimiz görmezden geldik çünkü ‘zeki görünüyordu’ ve ‘çok para kazandı’. Sonra meğer aptalın tekiymiş, sosyopatmış ve paramızı çalıyormuş.”

Sirer, bir sonraki döngünün daha da şiddetli olacağı ve daha da kötü davranışlar sergileneceği konusunda da uyarıda bulundu:

“Bir çöp L2 başlatmak gerçekten çok kolay hale geldi ve her gün yeniden kurulan belirli bir zincir tarafından mükemmelleştirilen, gerçek bir iş yapan birini bulup Vitalik ile fotoğraf çektirirken söylediklerini papağan gibi tekrarladığınız bu numarayı yapmak oldukça kolay.”

Sirer, bu “çöp” L2’leri karakterize eden birkaç tehlike işaretini özetledi:

  • Proje teknolojisiyle eşleşmeyen proje söylemleri.
  • Gelecekteki teknoloji gelişimi için para toplamak amacıyla şimdi token satan projeler.
  • Kurucuların lansman öncesi kişisel tokenlerini satması.
  • Çok düşük halka açık token sayısı.
İlgili Haber  Milyarder Yatırımcı Anthony Scaramucci, Bitcoin Hakkında Açıklama Yaptı: "Talep Çok Artacak"

Sirer, kripto topluluğunu ekstra dikkatli olmaya ve bir geliştiricinin şu anda kripto paraların karşı karşıya olduğu en büyük sorunları ele almak için gerçekten ezber bozan bir şey getirip getirmediğini sorgulayarak kuru gürültüyü kesmeye çağırdı:

“Kriptoda herhangi bir zamanda sadece birkaç gerçek sorun var. Örneğin, son döngüde ölçeklenebilirlik ve performans öne çıkan sorunlardı ve Avalanche ve Solana bunların üstesinden gelmek için iki yaklaşım sundu.”

Sirer, mevcut sorunların aynı platformda birden fazla kullanım senaryosunu desteklemek ve geleneksel finans (TradFi) ile entegrasyonla ilgili olduğuna inanıyor.

Sirer, “Çöp L2’ler için olaylar son derece kolay ve SBF’nin geride bıraktığı boşluğu doldurmak için sıraya giren bir grup yeni sosyopatla karşı karşıya olabiliriz” uyarısında bulundu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

5 YORUMLAR

Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

5 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Veysel Gündoğdu

Arkadaş, sen icoda ne yaptın? Coin arzını arttıran dedem miydi? Bozacının şahidi şıracı.

Oğuzhan

Avaxın arzı zaten belli coin arzını attıran derken? Ethereum, Tron, doge bunlar sınırsız mesela lunada sınırsızdı battı avaxın arzını artıramaz bilmiyonuz bari yorum yapmayın..

Mert

Ya bu türk insanının en büyük sorunu, bilmediği konu hakkinda yorum yapması. Önce araştır sonra yorum yap kendini komik duruma düşürme ve bu kafayla yatırım yapma sen git altın gümüş falan al senin için daha iyi

Anonim

Sanki kendi çok güvenilir. Millet araştırsa zaten kimse avax almaz da neyse

Anonim

Avax 720 milyon sabittir dolaşımdaki arzıda görebiliyosunuz.. kilit açılımları herkese açık şekilde takip edilebiliyo.. gidin embesil çöp l2 leri tutun siz

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail